AUDIO: Ville Valo zní opět jako HIM Doporučený

Finský zpěvák a frontman známé kapely HIM byl ikonou dlouhá léta. Hity jako Join Me in Death, In Joy and Sorrow nebo Sweet 666 kapelu vyhouply na přední přičky hitparád kolem roku 2005 a dlouho na jejich vrcholu zůstávaly. Avšak v roce 2017 kapela ukončila svou činnost. Ville Valo však s hudbou neskončil a pustil se na sólovou dráhu.

Ville Valo z HIM ve Foru Karlín 2. 12. 2017 Ville Valo z HIM ve Foru Karlín 2. 12. 2017 Foto: Eva ‚Seanínel‘ Kolomazníková/musicweb.cz

Ville Valo je typický svým hlubokým hlasem, temným přednesem a svou image spolu s tetováními stylizoval do upíra. Kapela HIM zažívala své úspěšné časy po přelomu tisíciletí a tento osobitý zpěvák, který na sebe upozorňoval vším možným, od toho, že si jako teenager přivydělával jako prodavač v otcově sexshopu přes kouření při koncertech, natáčením s bláznivou americkou partičkou Jackass i mnoha výtržnostmi spojenými s alkoholem.

Poté, co se kapela po dvaceti čtyřech letech rozpadla, pustil se do projektu s kytaristou Esou Pulliainenem Ville Valo & Agents, se kterými nahrál ve Finsku známé skladby tamějšího písničkáře Rauliho „Baddinga“ Somerjokiho, který zemřel v roce 1987 v pouhých 40 letech. V tomto projektu jsme měli možnost slyšet Villeho zpívat finsky, přičemž s HIM zpíval převážně anglicky. Přece jenom se jednalo o jiný styl, než na který jsme u lovemetalových HIM byli zvyklí.

Nyní se zpěvák přihlásil s projektem nazvaným jeho iniciály VV a EP nazvaným Gothica Fennica Vol. 1, které obsahuje tři skladby a je možné je slyšet již v éteru zdarma. Písně dostaly názvy Salute the Sanguine, Run Away from the Sun a Saturnine Saturnalia. Tato tvorba už dle prvního poslechu výrazně připomíná rukopis HIM.

První jmenovaná by se dala klidně zařadit na jejich album Dark Light, v dalších můžeme slyšet typický sound ponuré ukolébavky či truchlivých pasáží, které přesně zapadají do kontextu gothic rocku, a i texty navazují tam, kde HIM přestali. I když Ville v rozlučkovém sdělení o konci kapely tvrdil, že už byli všichni členové kapely unaveni hrát stále to samé dokola, skládat ve stejném duchu a uplynulé roky stravené dohromady tomu nejspíš také přispěly, cestu alespoň částečně nazpět našel velmi brzy.

Samotný zpěvák se k nově vydaným skladbám nijak nevyjádřil ani nespecifikoval, zda budou další nahrávky v podobném stylu následovat. Datem vydání byl 20. březen. Jediné, co se na sociálních sítích proměnilo, bylo nové logo velice podobné heartagramu - symbolu kapely HIM, na které navazuje i v tomto směru. "Kapitola HIM je už uzavřená, ale kniha stále nedopsaná..." sdělil tehdy při rozpadu kapely. A my si tak můžeme poslechnout část z další psané kapitoly již nyní.

 

Napsal(a):

Zanechat komentář