JamRock se potýká s nařčením z propagace drog

Jeden z největších českých festivalů se několik týdnů před zahájením musí vyrovnávat se stížnostmi, jež souvisejí s propagací drog. Celé vyšetřování odstartovala občanka, která JamRock nařkla z oslavování omamných látek.

JamRock se potýká s problémy JamRock se potýká s problémy Zdroj: pořadatel festivalu

Pořadatelé festivalu obdrželi úřední listinu s hlavičkou Národní protidrogové centrály služby kriminální policie a vyšetřování podepsanou plk. Mgr. Tomášem Kubíkem, náměstkem ředitele NPC SKPV. Celou věcí se zabývá rovněž Magistrát hl. m. Prahy.

Nejmenovaná občanka vyjádřila své nespokojení s tím, že festival prý oslavuje drogy a není možné dětem vysvětlit, že se jedná pouze o recesi. Probém nastal především kvůli slovu tráva. A jak se k situaci vyjádřil hlavní pořadatel a dramaturg festivalu a vydavatel odborných titulů Libor Pavlata?

„My jsme totiž opravdu poslední z velkých festivalů, který se celý koná v přírodě pod Orlickými horami a navíc na trávě. Dotyčná osoba by pak musela zakazovat používat výrazy jako klacek, péro, kozy, perník a desítky dalších, které však nemají v češtině náhradu. A trávě se nám zatím opravdu nechce říkat grass, nebo to zelený, co čouhá ze země'.

Navíc mám pocit, že osoba, která si stěžuje a volá po, dle mého názoru, jistém druhu cenzury a zákazu formy propagace JamRocku, žije poněkud mimo realitu.

Ono to zároveň jaksi mimovolně charakterizuje dnešní dobu. Drogy žádným způsobem nepropagujeme a je absurdní a zároveň i smutné, že se někomu při vyslovení tráva vybaví jen marihuana. Navíc by mě zajímalo, jak jinak by dotyčná osoba napsala slovo tráva, pokud by chtěla, tak jako my, zvýraznit odlišnost od ostatních, čim dál více industriálních a příměstských festivalů. Totiž praotec rockových festivalů Woodstock byl taky na trávě. A my chceme vrátit slovu festival původní hodnotu – totiž volnost, přírodu, pohodu a společně sdílenou radost ze života a mládí.

JamRock funguje jako jakási celorepubliková studentská oslava prázdnin, ke které tyto věci patří. Nepatří k ní však v žádném případě pokrytectví, navíc tématem letošního ročníku jsou šedesátá léta a v tomto duchu budou probíhat i diskuze s významnými a zajímavými osobnostmi.“

Napsal(a):

Zanechat komentář