Příběhy v hudbě #3: Confessions of a Broken Heart (Daughter to Father) Doporučený

Herečka a zpěvačka Lindsay Lohan je nejspíš známá každému, ať už jako nadějná dětská herečka, nebo z bulváru jako dívka, která se dostala na šikmou plochu. Samozřejmě její kontroverznost budí v médiích rozruch, ale rozporovat její talent nemůže nikdo. Tentokrát si v seriálu redakce musicweb.cz Příběhy v hudbě připomeneme rok 2005 a spolu s ním píseň Confessions of a Broken Heart (Daughter to Father).

Lindsay Lohan ve videoklipu k Confessions of a Broken Heart (Daughter to Father) Lindsay Lohan ve videoklipu k Confessions of a Broken Heart (Daughter to Father) Zdroj: youtube.com

Je tomu už 15 let, co skladbu Confessions of a Broken Heart (Daughter to Father) tehdy 18letá Lindsay Lohan, známá také z hudebního filmu Freaky Friday - v češtině Mezi námi děvčaty, vydala na svém druhém studiovém počinu nazvaném A Little More Personal (Raw). Pokud bych uváděla název skladby, nikdy bych nevynechala onu závorku, která se na první pohled může zdát zbytečná, když už tak je název skladby relativně dlouhý. Nejenže se ale ona tři slova v závorce lépe pamatují a v refrénu skladby opakují vícekrát, skladbu vystihuje přesně.

Lindsay tuto skladbu napsala sama a pojala ji jako dopis svému otci, tudíž je zřejmé, jak moc je skladba osobní. Právě i to je důvod, proč je název tolik výstižný. Slova písně i videoklip začínají odhalením, že před časem otec přežil autonehodu, při níž řídil auto pod vlivem alkoholu a jeho dcera čeká na dopis, který jí doručí pošťák.

Nese na svých bedrech těžkosti celého světa a problémy se jen vrší. Proč otec stále odchází, proč tu není? Je zlomená, ale stále doufá. Obléká se do jeho oblečení a sní o jiném otci, který by ji nikdy neopustil a byl tu pro ni.

Lindsay režírovala i temný videoklip, který znázorňuje jakýsi prosklený domov, do kterého může nahlédnout kdokoli z ulice, kdo zrovna prochází. Její sestra Aliana přichází z baletu do svého pokojíčku a zavírá za sebou dveře, ale i tak slyší, jak se její rodiče začínají hádat, napadají se a vyhrožují si, a ona si jen zacpává uši a přeje si, aby hádka už skončila. Mezitím je Lindsay v krásných šatech v koupelně a taktéž za dveřmi slyší onu hádku v obývacím pokoji a vyznává se, snaží se, aby ji někdo vyslyšel a věčné hádky přestaly.

Daughter to father, daughter to father
I don't know you, but I still want to
Daughter to father, daughter to father
Tell me the truth, did you ever love me'
Did you ever love me?
These are
The confessions of a broken heart, oh yea

„Mnoho lidí zná ze svého života rodinné problémy, hádky, násilí a podobně. Myslím si, že je důležité, aby se lidé dozvěděli, že i ostatní si podobným obdobím prošli. Doufám, že můj otec pochopí, o čem celá písnička je. Doufám, že uvidí to pozitivní, o čem video i píseň jsou, nejen to negativní. Opakuji tam několikrát, že ho mám ráda a že ho potřebuju. Video je nejspíš hodně drsné, ale i tak věřím, že uvidí podstatu. Jednou budu potřebovat někoho, kdo mě odvede uličkou k oltáři,“ vyjádřila se zpěvačka těsně poté, co skladba vyšla. Na druhou stranu singlu vydala píseň My Innocence, která je velmi podobnou zpovědí.

 

 

Když jsem po delší době píseň opět slyšela, napadla mě souvislost s jinou zpěvačkou – Demi Lovato. Lindsay i Demi začaly svou hereckou kariéru ve velmi nízkém věku, v období dospívání ještě přidaly pěveckou a zároveň se musely vypořádat právě se zmíněnými rodinnými problémy. Pokud odběhnu do bulvárnějšího světa, Lindsay se v posledních letech postarala o mnoho skandálů na večírcích a její problémy byly mediálně propírány bez slitování. Naopak poté, co Demi přiznala, že trpí depresemi, léčila se ze závislosti na alkoholu i drogách a léčba nebyla vždy úplně úspěšná, média ani fanoušci ji veřejně přímo neodepisovali, naopak vyzdvihovali její sílu a na excesy se nějak pozapomnělo.

Sledujte Musicweb na Facebooku:
 

Možná je to tím, že je Lindsay o něco starší, možná tím, že na scéně působí hodně dlouho, nicméně právě tato skladba se stala jakýmsi výkřikem, kdy zpěvačka potřebovala pomocnou ruku a volala do světa, ale pomoc očividně nenacházela. Každopádně i o 15 let později je téma stále aktuální, díky čemuž píseň jen tak nezestárne. Až takto osobní zpověď v populární mainstreamové hudbě není běžná a zároveň mi přijde, že se jí nikdy nedostalo v rádiích dostatečné pozornosti, přitom i hudebně obstála na výbornou.

Napsal(a):

Zanechat komentář