Rock vs. pop: Rockeři ustupují i Lady Gaga Doporučený

Jessie J., Adele a Lady Gaga protlačily popovou muziku na dominantní pozici a hlavně - před tu rockovou. Hitparády jsou většinově ovládány popem po dlouhých sedmi letech.

Britská zpěvačka Jessie Jay Britská zpěvačka Jessie Jay Zdroj: mtv.com

Výjimečně úspěšné nahrávky shora uvedených umělkyň zajistily popu v roce 2011 vedení a zároveň i slibný náskok do budoucna. Dokonce ani silné počiny kapely Coldplay a Noela Callaghera neuchránily rockový žánr od nejhoršího výsledku posledních let.

Rock nyní ovládá 29,4 procent trhu, což je oproti 41,5 procentům z vrcholu roku 2004 opravdu slušný propad. Jediné rockové dílčí vítězství zaznamenala kapela Coldplay se svým albem Mylo Xyloto, které překonalo rekord nejrychlejších prodejů, když si lidé koupili přes 200 000 CD kopií a přes 80 000 digitálních alb během prvního týdne.

Pop oproti tomu zaznamenával nepřetržitý šplh směrem vzhůru, který v roce 2011 dosáhl 33,6 procent podílu na trhu. To z popu také zároveň udělalo i nejlepší žánr roku. Sedm z deseti nejprodávanějších alb roku 2011 patří právě popovému žánru. Tím nejprodávanějším se stalo album 21 zpěvačky Adele, kterého se jen v Británii prodalo 3,5 milionů kusů a dle BBC se jedná o nejprodávanější album nového století.

Čtěte také: Adele byla korunována karaoke královnou

Manažer společnosti Official Charts Company, která vývoj na trhu sleduje, prohlásil, že tento trend bude pravděpodobně nadále pokračovat. „Vzhledem k novým deskám Madonny, Robbieho Williamse, Lady Gaga a Ting Tang, návratům Westlife, One Direction a Olly Murs očekáváme stálý vzestup popularity popu.“ řekl.

 

Napsal(a):

Zanechat komentář