Básnění na Colours of Ostrava

Na 13. ročníku festivalu Colours of Ostrava je bohatý doprovodný program samozřejmostí. Novinkou pro letošní rok je ovšem Poetická scéna, která bude umístěna v prostorách velkého světa techniky. Poezie jako taková dostane v průběhu festivalu velký prostor formou guerilla poetringu v celém festivalovém areálu.

Iyeoko čeká samostatný koncert i vystoupení na Poetické scéně Iyeoko čeká samostatný koncert i vystoupení na Poetické scéně Zdroj: colours.cz

Program na Poetické scéně bude probíhat od pátku do neděle po celý den a bude rozdělen na poetické a hudebně-poetické bloky. Na scéně se představí například Petr Hruška, Renata Putzlacher, svou saxofonovou improvizací doprovodí básnířku Michal Žáček. Do Ostravy zavítají i brněnští či pražští básníci, například Jaromír Typlt, Básník Ticho nebo Jaroslav Erik Frič. Účast přislíbil také Daniel Hradecký, který byl v letošním roce nominován na Magnesii Literu. V hudebně-poetickém bloku vystoupí kupříkladu Jan Kunze a Hičhaikum projekt či Jan Žamboch – mimochodem držitel dvou cen Anděl. Jedno z nejzajímavější jmen, které se na Poetické scéně objeví, patří šampionce slam poetry nigerijského původu Iyeoky, která tak naváže na svůj samostatný festivalový koncert.

Při sestavování programu bylo naším cílem konfrontovat odlišné přístupy k poetické tvorbě - od solitérního a intimního čtení, až po propojení s hudbou. Nebude chybět slam poetry nebo improvizovaná forma, v níž si básníci až před diváky vylosují hudebníka, s nímž budou společně improvizovat,” říká autorka koncepce a dramaturgyně Poetické scény Blanka Fišerová, která v Ostravě uskutečňuje řadu hudebně-poetických projektů pod názvem Poezie v barvách.

 


Návštěvníci festivalu dostanou na této scéně samostatný prostor pro prezentaci vlastní tvorby a budou se tak moci navíc zapojit do projektu guerilla poetring. Jeho hlavním smyslem je ukrývání básní, nafocení místa a zveřejňování fotografií na Facebooku. V prostorách scény také bude fungovat formou Mobilní knihovničky směna nepotřebných knih mezi příchozími. Mobilní knihovničku bude koordinovat Knihovna města Ostravy, která rovněž poskytne knihy vyřazené z fondu.

Poetická scéna přinese také hudebně-poeticko-vokálně-dramatickou verzi Shakespearova Hamleta v režii Jany Janěkové. Na závěr programu Poetické scény se budou moci mikrofonu chopit sami návštěvníci festivalu Colours of Ostrava a prezentovat tak svou vlastní báseň či jiné literární dílo.

Více informací o programu Poetické scény a o účinkujících najdete na www.colours.cz a na www.facebook.com/poezievbarvach. Pokud se chcete zapojit do guerilla poetringu, událost bude vytvořena v průběhu měsíce června zde: www.facebook.com/guerillapoetring.

Colours of Ostrava letos proběhne od 17. do 20. července v industriálním prostoru Dolních Vítkovic. Čtyřdenní a jednodenní vstupenky jsou k dostání přes e-shop Colours of Ostrava na adrese http://eshop.colours.cz/, v pobočkách Ostravského informačního centra a v síti Eventim. 

Další informace

  • Název akce: Colours of Ostrava
  • Datum: čtvrtek, 17 červenec 2014
  • Místo: Ostrava
  • Cena: 2190 Kč
Napsal(a):

Zanechat komentář