07.10.2015 9:34

Bluefest podruhé: Americké i švédské blues

Pamatujete na minulý říjen, kdy se prvně pořádal festival Bluefest? Bude tomu přesně rok, co v Praze odehráli nezapomenutelně živý koncert Roomful of Blues. Nyní se hlásí ke slovu dvojka, aspoň ta festivalová!

Loňský koncept festivalu Bluefest sice přivezl světově známé hudebníky z bluesového světa, ale tím, že nabízel dva koncerty na zcela jiných pražských místech, většina publika se přesunula do klubu, kde byl vstup zdarma. Toto byla velká škoda, jelikož Roomful of Blues předvedli dechovou sekci v blues a roztančili alespoň těch několik posluchačů v Lucerna Music Baru. Více se o koncertu dočtete zde.

Letos se festival chystá na úterý 20. října znovu do Lucerna Music Baru, kde se tentokrát zaměří speciálně na kytary. Prvním vystupujícím bude známý kytarista Coco Montoya. Tento čtyřiašedesátiletý hudebník začínal v hudebním průmyslu jako bubeník, nicméně poté působil především v kapele Johna Mayalla The Bluesbreakers, kde strávil deset let. Američan Montoya zakotvil u hry na kytaru a zpěvu a je známý technikou hry na tento nástroj, jelikož hraje na kytaru pro leváky s krkem pro praváky.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

Jako další vystupující se představí michiganský Rusty Wright, taktéž kytarista a zpěvák. Blues-rockový mistr Rusty přiveze s sebou našlápnutou kapelu a publikum dokáže rozhýbat u chytlavých groovů vycházejících nejen z blues, ale také z boogie nebo rock´n´rollu. Kritiky i fanoušky bylo velmi dobře přijato jeho poslední album Wonder Man. V kapele plní roli hlavního zpěváka, kytaristy a také skladatele. Dále pak hraje na kytaru a zpívá Laurie LaCross-Wrigh, doprovodné vokály a basu obstarává Dennis Bellinger a bicí Marc Friedman.

 

 

Poté se ze Spojených států přesuneme zpět do Evropy, jelikož vystoupí švédský Bror Gunnar Jansson. Zpěvák a kytarista bude zastupovat mladší generaci blues a především zcela jinou bluesovou škatulku než jeho američtí kolegové. Akustické propojení blues, folku, country i alternativy se tak spojí v jedno s odkazem na starší postupy připomínající legendárního Roberta Johnsona. Bror zaujme především svým zastřeným a ihned rozpoznatelným hlasem, který svou uhrančivostí lehce stahuje k poslechu i k uvolněnému tanci.

Prohlédněte si také fotografie z loňského Bluefestu!

Tudíž závěrem lze říci, že druhý ročník nabízí opravdu pestrou a kvalitní škálu hudebníků, která by neměla uniknout opravdovému fanouškovi. Letošní koncept není roztříštěný a tím pádem nikomu neunikne žádný koncert.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.