Blues Alive 2013 aneb New Orleans v Šumperku

Letos oslaví bluesový festival Blues Alive svou plnoletost. Zaměří se tentokrát na důležitý nástroj tohoto žánru – na harmoniku a přiveze osobité blues z New Orleans. A jací interpreti se letos na festivalu objeví?

Paul Lamb Paul Lamb Zdroj: paullamb.com

Foukací harmonika jako číslo jedna. Páteční program přinese vystoupení amerického projektu The Golden State – Lone Star Revue, ve kterém zahrají dva kytaristé - Anson Funderburgh a Little Charlie Baty a hlavně hráč na foukací harmoniku Mark Hummel. Již zmíněný Little Charlie Baty působil v kapele The Nightcats, která vystoupí v sobotu pod vedením Ricka Estrina.

„Nevíme, v jakém vztahu Little Charlie a Rick Estrin momentálně jsou, ale nezastíráme, že naším přáním by bylo zdržet pana Batyho v Šumperku do soboty a zorganizovat třeba alespoň na jednu píseň jejich společný jam session,“ doufá ředitel festivalu Vladimír Rybička.

Do třetice všeho dobrého. Britská bluesová scéna bude mít zastoupení v podobě Paula Lamba, který jako jediný z již jmenovaných na festivalu zahrál. Za opakovaným vystoupením však stojí spolupráce, která vznikla právě na tomto festivalu. Paul Lamb si poslechl při minulé návštěvě rakouskou skupinu The Roosevelt Houserockers a od té doby koncertují společně. Tak tomu bude i při letošním vystoupení.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

 

Čtvrtek připraví opravdu mezinárodní bluesový program. Ne zcela typicky bluesová kapela Druhá tráva zastoupí Českou republiku. Dále přijede americký kytarista Steve Walsh, který spolupracoval například s Robertem Plantem nebo Norah Jones, působil v kapele Kansas a natočil také album v Česku.

Netradiční experiment s sebou přiveze londýnské duo nazvané Heymoonshaker, které tvoří kytarista a beatboxer a zastoupí tak nejmladší generaci blues na festivalu. Britský kytarista a zpěvák nyní žijící v České republice - Justin Lavash odehraje se svým duem koncert v pátek. Poté se přesuneme do lehce exotičtějších vod. Mexická zpěvačka a kytaristka Tere Estrada představí ve španělštině svou tvorbu. Blues Alive se také přesune do zlínského Kongresového centra, kde od sedmi hodin večer zahraje Walter Wolfman Washington či Earl Thomas.

 

 

A teď k neworleanské scéně. Hlavní hvězdou celého festivalu bude právě kytarista a zpěvák Walter Wolfman Washington, který propojuje neworleanské blues s funky a rhythm´n´blues. Dlouhodobě hrál spolu s bluesovým muzikantem Johnny Adamsem, dodnes vystupuje spolu s vlastními The Roadmasters. Letos v prosinci hudebník oslaví své sedmdesáté narozeniny.

Festival Blues Alive 2013 je letos naplánován od čtvrtka 14. do soboty 16. listopadu opět v Šumperku. Akce se budou konat ve Velkém sále Domu kultury, v klášterním kostele či v Pivnici Holba. Polský čtvrtletník zabývající se bluesovou hudbou Twój Blues vyhlašuje každoročně anketu, ve které český festival Blues Alive vyhrál v kategorii Světová událost roku 2012. Ředitel festivalu byl potěšen a dodává: „O Polácích je známo, že bluesové muzice rozumí.“

Další informace

Napsal(a):

Zanechat komentář