14.07.2013 7:00

Bombino: Velký objev na scéně world music přijede do Česka

Bombino Bombino Zdroj: cumbancha.com

Bombino bude letos třetím hudebníkem, po kapelách Tamikrest a Terakaft, který poprvé navštíví Česko a představí doposud nepříliš známé pouštní blues. V Paláci Akropolis vystoupí 5. září se skladbami z jeho nové desky Nomad.

Třiatřicetiletý nigerský kytarista a zpěvák Omara "Bombino" Moctar se jako vůbec první z kočovných Tuaregů vydal na sólovou dráhu. Jeho hudba volně navazuje na starší a slavné Tinariwen, a přestože je velkým obdivovatelem i hudby Jimi Hendrixe, jeho hudba je plná vlastních prvků a individuální tvorby.

 

 

Stejně jako mnoho dalších Tuaregů i Bombino vyrůstal v době velkých nepokojů a válečných konfliktů. Dětství strávil převážně v exilu. V roce 1990 se svými rodiči utekl do Alžíru. Poté se stěhovali také do Libye a na Mali, kde žili v přistěhovaleckých táborech, zatímco Niger prožíval občanskou válku. Definitivně se v Nigeru usadil až v roce 2010, kdy v zemi došlo k příměří a demokratickým volbám. Nyní žije ve městě Agadez, největším městě severního Nigeru.

2013 07 09 bobino.jpg

Svou první elektrickou kytaru dostal od svého strýce a učil se na ni hrát ve velmi chudých podmínkách, kdy žil spolu se zvířaty v chýších postavených ze suchých listů a větví.

Mezi mladými Tuaregy se téměř okamžitě stal ikonou, přestože za hranicemi jeho země o něm ještě nikdo neměl ponětí. Symbol elektrické kytary, proti jaké dodnes islamisté bojují, pro ně ztělesňoval boj proti moci.

Bombinova hudba je propojením rocku a písní pouštních kočovníků. Skrze texty, které si sám píše, vypráví o místě, ve kterém žije, o suchém Agadezu, své kultuře a promlouvá také k Tuaregům. Chce, aby se jejich děti vzdělávaly a chodily do školy. Snaží se mezi svůj národ šířit nového ducha, osvobozeného od útlaku a izolace. Mimo to jsou jeho texty něčím jako záznamem Bombinových životních zkušeností a života v exilu.

Čtěte také: Cumbia All Stars poprvé v Evropě

Do Česka přijede představit své nové album Nomad, které se stalo jednou z nejvýznamnějších událostí letošního roku ve světě world music. Představí ji ve čtvrtek 5. září v pražském Paláci Akropolis a svým vystoupením tak zároveň odstartuje podzimní pokračování koncertní série Respect Plus, která nabízí mnohé další zajímavé světové interprety. Koncert začne v půl osmé večer a vystupenky na něj je již nyní možné zakoupit v předprodejích v síti Ticketpro. Jejich cena se pohybuje od 350 do 400 korun. Jeho nové album ve světě sklidilo velký úspěch a to i u kritiků. Časopis Rolling Stone Bombina dokonce označil za nového kytarového hrdinu.

Tato deska vznikla v Americe v Nashville pod prestižní značkou Nonesuch Records a jejím producentem je Dan Auerbach, kytarista známý z dua Black Keys, který loni získal cenu Grammy jako producent roku. Dan Auerbach pomohl skladby upravit, doplnit dalšími nástroji, například občasnými varhanami nebo lap steel kytarami. Také Bombinově kytaře dodal syrovější zvuk a zesílil ji. Ve skladbách je více slyšet blues, přesto si ponechaly charakteristické rysy hudby Bombinova národa. Deska se prodává už i u nás a podle některých médií je horkým favoritem na příští Grammy v kategorii world music.

 

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

 

Bombino se stal jedním z nejvyhledávanějších představitelů svého žánru a jedním z nejoblíbenějších mladých afrických muzikantů. Koncertoval na evropském festivalu Roskilde, po kterém dostal další pozvání do newyorské Carnegie Hall. Dokumentarista Ron Wyman mu dokonce nabídl, aby hrál v jeho filmu o kočovnících z Nigeru. Zní to skoro jako pohádka, i když s drsným příběhem. Z kluka z chatrče se stala hvězda. A asi ho to nikdy předtím ani nenapadlo.   

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.