Deep Purple opět v České republice

Málokterá rocková nebo hardrocková kapela dokáže i po několika desítkách let nadchnout a dostat do kolen. Jedna z těch, která to ale rozhodně stále umí, je Deep Purple.

Současná sestava Deep Purple Současná sestava Deep Purple Jim Rakete

Jedinými českými městy, která letos přivítají kapelu Deep Purple, budou Plzeň a Ostrava, a právě pro slezskou metropoli je tento fakt alespoň mírným zadostiučiněním. Obě města se totiž před pár lety utkala v souboji o Evropské hlavní město kultury, jehož titulem se ale letos honosí právě Plzeň. Menší šok člověka postihne při pohledu na oficiální stránky kapely, protože zde je jako místo konání obou českých koncertů uvedena nedopatřením Ostrava, každopádně ale vězte, že ostravský koncert proběhne 27. října letošního roku a ten plzeňský o den později. Oba proběhnou v ČEZ aréně a právě tato skutečnost patrně zapříčinila onu výše zmíněnou chybu.

Kapela Deep Purple si prošla řadou období. Od zářného zjevení na přelomu 60. a 70. let, přes různé odchody, rozchody a zpětné příchody některých členů, balancování na hranici "udržení se při životě", dalšími comebacky a nakonec dospěla do současnosti, do vyváženého a uvědomělého stavu, kdy o nic moc nejde, jednotliví členové – ostřílení profesionálové – hrají, tu a tam natočí nějakou tu novou desku a hlavně se baví. V průběhu let se kapela stala také odrazovým můstkem pro řadu muzikantů, například pro Davida Coverdalea, Glenna Hughese a nebo třeba veleúspěšného Joe Satrianiho.

Současná sestava také postrádá kromě výjimečného klávesáka Jona Lorda i dalšího zakládajícího člena a významnou postavu úvodních několika desetiletí fungování kapely Deep Purple, kytaristu Ritchieho Blackmorea. O Blackmoreově osobité povaze bylo napsáno už mnoho a paradoxně naše hlavní město Praha má v jistém smyslu v historii kapely také jeden hořkosladký mezník. Právě po pražském koncertě v roce 1993 se totiž Ritchie Blackmore rozhodl (pro tentokrát už definitivně) kapelu opustit a otevřel tím tak svým způsobem prostor pro její zcela novou éru, která postupně vykrystalizovala až do dnešních dnů.

 

 

Ačkoli právě Blackmore měl v kapele vždy velmi zásadní (ne-li nejzásadnější) slovo, jeho odchodem se jen potvrdilo, že všichni ostatní členové jsou po muzikantské stránce neméně velké osobnosti. Probíhající turné po Ritchieho odchodu dohrál s grácií mladíček Joe Satriani a po něm se v kapele už nastálo usadil sympaťák Steve Morse – inu kapela měla vždy v sestavě excelentní kytaristy. Zpěvák Ian Gillan se ostříhal a blížící se sedmdesáté narozeniny se na jeho hlase, zdá se, podepisují jen minimálně. Stálicí v sestavě prakticky celou dobu od založení je samozřejmě i dnes baskytarista Roger Glover a za bicími nechybí nikdo jiný, než Ian Paice. Jon Lord hrál s kapelou až do roku 2002 a bohužel je také prvním členem, který si z kapelou již nikdy nezahraje (u Blackmorea je tento fakt také jistý, ale z jiných důvodů), protože v roce 2012 zemřel. Lorda nahradil klávesový hardrockový mág Don Airey, který se u nás s různými dalšími projekty představuje poměrně často.

Sledujte rock na Facebooku:
 

Ohlasy z koncertů "novodobých Párplů" jsou velmi pozitivní, a tak byste si letošní koncerty rozhodně neměli nechat ujít. Kromě klasických hitů (a riffů), které snad ani nemá smysl vyjmenovávat, se můžeme těšit i na skladby z novodobějšího období kapely. Ceny vstupenek na oba koncerty v Plzni i Ostravě se pohybují v rozmezí 690 a 1390 korun. Ostravský koncert začne 27. října v sedm hodin večer, ten plzeňský pak přesně o den a hodinu později.

Další informace

  • Název akce: Deep Purple
  • Datum: úterý, 27 říjen 2015
  • Místo: OstravaČEZ Arena
  • Cena: 690-1390 Kč
Napsal(a):

Zanechat komentář