Festivaly 2012: Vydejte se za české hranice a poznejte ostatní evropské festivaly Doporučený

Festivalová sezóna se kvapem blíží. Hodně hudby za málo peněz, jedinečná atmosféra a uvolněnost těchto hudebních svátků ale nekončí na našich hranicích. Připadají vám české festivaly již obehrané? Pak je načase vyrazit do ostatních evropských zemí.

Letní měsíce jsou festivaly přímo nabité Letní měsíce jsou festivaly přímo nabité Zdroj: grapefestival.sk

Česká republika má vynikající festivalové zázemí. Letní dny jsou přeplněné hudebními akcemi tak, že milovníci nejen open air koncertů nebudou mít ani čas odpočívat. Pokud však chcete zažít jinou atmosféru a zažít koncerty kapel, které se do naší republiky nedostanou, neváhejte a udělejte si výlet nejen k našim sousedům.

NĚMECKO

Německo si vybudovalo pověst velkého festivalového magnáta. Počet festivalů a letních hudebních akcí se zde šplhá ke stovce. Navíc se na území našich sousedů konají jedny z největších evropských hudebních akcí. 

Největší německý hudební festival a jeden z největších evropských festivalů vůbec nese název Rock am Ring. Tento rockový večírek se poprvé konal v roce 1985 k příležitosti slavnostního otevření závodního okruhu Nürburgring. Festival navštívilo přes sedmdesát tisíc lidí, a tak se jeho konání stalo německou tradicí. Na festivalu vystoupily největší legendy nejen rockové hudby, ale také začínající interpreti, které účast vynesla do hudebního nebe (Alanis Morissette, INXS apod.). Souběžně s Rock am Ring se v Norimberku koná festival Rock im Park. Line-upy obou akcí bývají téměř do puntíku stejné.

Rock am Ring/Rock im Park 1. – 3. června 2012, Nürburgring/Norimberk

Vstupné: 160 €

Line-up: Anthrax, Billy Talent, Die Toten Hosen, Enter Shikari, Evanescence, Gojira, Gissip, Guano Apes, Kasabian, Linkin Park, Marilyn Manson, Mastodon, Metallica, Motörhead, The Maccabees, The Offspring, The Subways, The Ting Tings, Tinie Tempah a mnozí další

Další vyhlášenou německou akcí je festival Melt!, ke kterému bývá čas od času přidáván přívlastek indie. Patnáctý ročník našel své zázemí v muzeu Ferropolis. Kapely budou obléhat šest pater, kde během víkendu vystoupí více než osmdesát interpretů. Ke slyšení samozřejmě nebude jen indie, ale také elektronika, pop nebo hip-hop.

Melt!

13. – 15. července 2012, Gräfenhainichen - Ferropolis 

Vstupné: 115 €

Line-up: Adam Beyer, Caribou, Gossip, M83, Dixon, Dave Clarke, Modeselektor, The Bloody Beetroots, The Rapture, Two Door Cinema Club, Myay Jane Coles, Todd Terje…

Wacken Open Air se těší titulem největšího metalového festivalu v Evropě. Také jej můžete navštívit v Německu. Během třídenního srpnového maratónu se představí okolo šedesáti kapel, které budou bloumat mezi power metalem, dech metalem, black metalem, folk metalem i gothic metalem.

Wacken Open Air

2. – 4. srpna 2012, Wacken (severní Německo)

Vstupné: 283 €

Line-up: Dark Funeral, Ghost Brigade, Hammerfall, Insomnium, Electric Wizard, Machine Head, Napalm Death, Scorpions, Unearth, Paradise Lost a další

Čtvrtý, patrně nejvyhledávanější německý hudební svátek, se jmenuje Southside. Ke slyšení jsou zde alternativní, ale i mainstreamové rockové kapely. Důraz je kladen na domácí hudební scénu, takže pokud se vám němčina nezdá jako příliš zpěvný jazyk, možná si festival příliš nezamilujete. Jako mateřský festival Southside bývá označován Hurricane, který se koná ve stejném datu. Také line-upy obou akcí jsou téměř identické (stejně jako tomu je u Rick am Ring a Rock im Park).

Southside/Hurricane

22. – 24. června 2012, Neuhausen ob Eck/Scheessel

Vstupné: přibližně 131 €

Line-up: Die Ärzte, Blink-182, The Stone Roses, The Kooks, Wolfmother, Florence & The Machine, Beirut, The Vaccines, Kraftklub, New Order, Madsen, Garbage…

Kromě již zmíněných festivalů, které se proslavily po celé Evropě, Německo nabízí i řadu menších akcí se stejně kvalitní hudbou. Za všechny lze jmenovat Nachtdigital (3. – 5. srpna 2012, Olganitz), Nature One (5. – 7. srpna 2012, Kastellaun), metalový With Full Force (29. června – 1. července 2012, Roitzschjora) nebo na elektroniku zaměřený SonneMondSterne (10. – 12. srpna 2012, Saalburg).

Čtěte také: Festivaly 2012: ČR si nemá šanci odpočinout

SLOVENSKO

Strach z jazykové bariéry milovníky festivalů neohrozí, pokud se rozjedou za naše východní hranice. Také Slovensko v létě pořádá několik akcí, které stojí za to. Pozornosti by rozhodně neměly ujít Grape Festival, Bažant Pohoda, Uprising Reggae Festival nebo Orange Joj Music Summer.

Orange Joj Music Summer je rozsáhlý projekt. Jedná se o jakýsi hudební seriál o čtyřech dílech. Pod hlavičkou Orange Joj Music Summer se tedy budou konat čtyři dvoudenní open air festivaly v různých koutech Slovenska, na nichž se objeví především to nejlepší z české a slovenské hudební scény.

Orange Joj Music Summer

13. a 14. července, Domaša

27. a 28. července, Ružiná

10. a 11. srpna, Duchonka

24. a 25. srpna, Orava 

Vstupné: prvních tisíc vstupenek 9,90 €, poté se bude cena postupně zvyšovat

Line-up: IMT Smile, Polemic, Gladiator, Hex, Zuzana Smatanová, Billy Barman, Medial Banana, Nightwork, Zoči Voči, Unisex a další

Nejen české a slovenské, ale také zahraniční interprety bude možné slyšet na Grape Festivalu. Na piešťanském letišti se objeví čtyři stage a omamná dávka festivalové atmosféry. Akce je připravena na deset tisíc návštěvníků, buďte jedním z nich.

Grape Festival

10. a 11. srpna, Piešťany

Vstupné: od 25 do 39 € (na místě 45 €)

Line-up: The Subways, The Blody Beetroots, Tata bojs, Wolf Gang, Noisecut, Billy Barman, Prago Union, Republic of Two, Airfare, Funny Faces… 

Další slovenský festival se vypracoval patrně na nejnavštěvovanější letní hudební akci. Bažant Pohoda se koná pravidelně každé léto od roku 1997 a na svých pódiích hostí kapely a interprety nejrůznějších žánrů. Na festivalu je možné slyšet dance, ska, reggae, rock, pop, folk, ale i vážnou hudbu nebo jazz. Bažant Pohoda je zkrátka multižánr, jak má být.

Bažant Pohoda

5. – 7. července 2012, Trenčín (letiště)

Vstupné: od 59 do 85 € (na místě 99 €)

Line-up: Lou Reed, Kasabian, Anna Calvi, JuJu, Caribou, Aloe Blacc, The Horrors, The Asteroid Galaxy Tour, Stealing Sheep, The Plastic People of the Universe, Bonus, Čokovoko, Floex, Amatorski a mnoho dalších

Uprising Reggae Festival je jedním z největších středoevropských reggae festivalů, který vítá lidi z různých krajin, různé kultury i rasy, jež spojuje láska k reggae. Na festivalu ale zazní také kousky, které mají blízko k dancehallu, ska, latino, hip-hopu, raggajunglu nebo drum’n’bassu. Reggae ale není jen hudba, je to životní styl, proto Uprising pro své návštěvníky připravuje i bohatý doprovodný program (dancehall workshop, capoiera, jóga, fotbal, jízda na vodních bicyklech, u-rampa apod).

Uprising Reggae Festival

24. a 25. srpna 2012, Bratislava – Zlaté Piesky

Vstupné: 19 € (na místě 23 €)

Line-up: ??

MAĎARSKO

Ani Maďarsko za festivalovými velmocemi nezaostává. Jednoznačně nejlepší hudební akcí je Sziget Festival. Tento sedmidenní hudební maratón byl označen jako nejlepší velký evropský festival a dostal v této kategorii dokonce mezinárodní ocenění. Na Sziget Festival se sjíždí návštěvníci z celé Evropy, celá polovina příchozích je jiné než maďarské národnosti. 

Sziget Festival

6. – 13. srpna 2012, Budapešť

Vstupné: od 195 do 225 € (týdenní permanentka)

Line-up: Beatsteaks, Caro Emerald, Crystal Fighters, dEUS, Friendly Fires, Korn, Mando Diao, Noah and the Whale…

Za zmínku stojí také maďarský Balaton Sound, který je každým rokem navštěvovanější. Bohatý line-up se pyšní velkými jmény, jejichž hudba bude znít z malého městečka na pobřeží balatonského jezera.

Balaton Sound

12. – 15. července 2012, Zamárdi

Vstupné: 110 € 

Line-up: Björk, Example, Gossip, Animal Collective, Caribou, Steve Angelo, Avicii, Carl Cox, Dubfire, Sasha, Digitalism apod.

POLSKO

Nejlepším a největším polským festivalem je Open’er. Letošní ročník slibuje největší účast zahraničních interpretů v celé své historii. 

Open’er

4. – 7. července 2012, Gdyně

Vstupné: 370 PLN (čtyřdenní permanentka)

Line-up: Bat For Lashes, Björk, Bon Iver, Franz Ferdinand, Friendly Fires, Julia Marcell, Justice, SBTRKT Live, The xx, Wiz Khalifa 

DÁNSKO

Dánsko se může pyšnit druhým nejstarším evropským festivalem Roskilde. (Absolutně nejdůležitějším a nejstarším festivalem je britský Glastonbury, který se ale letos konat nebude kvůli londýnským olympijským hrám. Na festival by nezbyla ochranka, ani záchodky.) Letošní ročník slibuje více než dvě stě účinkujících a je připraven na sedmdesát pět tisíc návštěvníků.

Roskilde

5. – 8. července 2012, Roskilde

Vstupné: od 189 €

Line-up: 120 Days, Björk, Bon Iver, Cold Specks, The Cure, Deathcrush, El Paraiso, Friendly Fires, Martyn, Refused, The Roots, Bruce Springsteen, Warbringer…

NIZOZEMÍ

PinkPop je v Nizozemí velmi oblíbeným festivalem. Hostí kapely, které se věnují popu, rocku, ale i elektronické a akustické hudbě. V průběhu vývoje se z PinkPopu stal plnohodnotný multižánrový festival. Jednačtyřicet předchozích ročníků uvítalo milion a půl návštěvníků a více než pět set kapel na třech pódiích. 

PinkPop

26. – 28. května 2012, Langraaf

Vstupné: 160 €

Line-up: The Cure, Bruce Springsteen, Mumford & Sons, Soundgarden

Letních hudebních festivalů je každým rokem více a více. Výše zmíněné jsou patrně ty nejvýznamnější a zahraniční návštěvníky přitahují nejvíce. Pro zajímavost doplňujeme ještě zajímavé akce, které se konají v o něco vzdálenějších státech. Cesta na španělský, francouzský nebo turecký festival je dlouhá, ale lze zní vykouzlit perfektní výlet.

BELGIE – Tomorrowland 

26. – 30. července, Boom

Vstupné: 172, 50 €

Line-up: Fatboy Slim, Avicii, Jamie Jones, Carl Cox, Solomun, Skrillex, Martin Solveig, Felguk, David Guetta, Green Velvet a další

RAKOUSKO – Urban Art Forms

5. – 7. července 2012, Schwarzwalsee Unterpremstätten/Graz 

Vstupné: od 89 €

Line-up: Justice, Skrillex, Oliver Koletzki, Umek, Pendulum, Dub FX, Roni Size, Noisia apod.

FRANCIE – Les Vieilles Charrues

19. – 22. července 2012, Carhaix-Plouguer

Vstupné: 105 €

Line-up: Sting, Justice, The Cure, Coeur de Pirate, Brigitte, Chinese Man, Hollie Cook, Metronomy…

ŠPANĚLSKO – Rototom Sunsplash

16. – 22. srpna 2012, Benicássim

reggae 

Vstupné: 140 €

Line-up: ??

TURECKO – Sunsplash

27. května – 3. června 2012, Antalya

Vstupné: 580 £

Line-up: Kenny Dope, Gilles Peterson, Norman Jay MBE, Daddy G, Phil Asher, Dego, Rahaan, Nick Jett, Ahu…

FINSKO – Ilosaarirock Festival

13. – 15. července 2012, Joensuu

Vstupné: prozatím nezveřejněno

Line-up: Pulled Apart by Horses, Regina, Modeselektor, Nasum, Apocalyptica, Insomnium, The xx, Richie Spice, Against Me! a další

Napsal(a):

Zanechat komentář