Gruzínští Didgori přivezou své pěvecké umění

Festival Struny podzimu každoročně překvapí výběrem originálního koncertu z žánru world music. Letos pořadatelé vsadili na představitele gruzínské vokální polyfonie – kapelu Didgori.

Didgori Didgori Zdroj: strunypodzimu.cz

Na podzim roku 2012 přivezl festival Struny podzimu sibiřskou vokální skupinu Ayarkhaan, která však představila i hru na brumle (více zde). Na loňském ročníku se sice posluchači mohli vrátit zpět do Evropy, nicméně do neprozkoumané části. Albánský iso-polyfonický sbor složený (v protikladu k Ayarkhaan) ze samých mužů přiblížil tradici balkánské země.

Velmi zajímavý prostor pražského Českého muzea hudby využívá festival pro účely koncertů world music z různých koutů světa již řadu let. Však i tento žánr pojímají v jednom z jeho směrů. Soustředí se na pěvecké hudební formy, vokály mužské i ženské, vždy však sborové (korsičtí A Filetta či sardští Tenores di Bitti). Nyní opět nastal čas opustit Evropu a udělat si spolu s Didgori výlet do Asie.

Uskupení Didgori pochází z Gruzie a tvoří ho pouze mužské hlasy. Do tvorby sboru se promítají také historické události země. Například samotný název sboru odkazuje na stejnojmennou horu ležící nedaleko hlavního města Tbilisi a značí jednu ze zásadních historických událostí, která sahá až do roku 1121, kdy byla Gruzie znovu sjednocena.

 

 

Lidové písně Gruzínců jsou zaznamenány na nemnoha nahrávkách, ze kterých ovšem Didgori čerpají a snaží se co nejvěrněji držet tradice staré skoro devět století. Tradice, která v moderním světě pomalu uhasíná, je díky uskupení Didgori stále živá, dostává se k uším i posluchačům za hranicemi jejich země, a hlavně je zaznamenaná pro následující generace.

Zpěv je postaven na dialogu jednoho (hlavního) zpěváka a ostatních, kteří mu odpovídají. Není však nutné slovům rozumět, jelikož se do hudby promítá mnoho emocí, které zpěváci doprovázející se i na strunný nástroj vyjadřují nejpřesněji intonací. Taktéž pracují jako jedno sborové sehrané těleso. Tato folková hudba se opírá o rytmiku jako o zásadní hudební prvek, takže si zpěváci dopomáhají nejvíce tleskáním.

V Českém muzeu hudby se koncert gruzínských polyfonních pěvců Didgori uskuteční ve čtvrtek 30. října od půl osmé večer. Vstupenky lze zakoupit na oficiálních stránkách festivalu Struny podzimu či v předprodejní síti Ticketpro.

Další informace

Napsal(a):

Zanechat komentář