středa, 02 červenec 2014 07:00

Gruzínští Didgori přivezou své pěvecké umění

Napsal(a)
Didgori Didgori Zdroj: strunypodzimu.cz

Festival Struny podzimu každoročně překvapí výběrem originálního koncertu z žánru world music. Letos pořadatelé vsadili na představitele gruzínské vokální polyfonie – kapelu Didgori.

Na podzim roku 2012 přivezl festival Struny podzimu sibiřskou vokální skupinu Ayarkhaan, která však představila i hru na brumle (více zde). Na loňském ročníku se sice posluchači mohli vrátit zpět do Evropy, nicméně do neprozkoumané části. Albánský iso-polyfonický sbor složený (v protikladu k Ayarkhaan) ze samých mužů přiblížil tradici balkánské země.

Velmi zajímavý prostor pražského Českého muzea hudby využívá festival pro účely koncertů world music z různých koutů světa již řadu let. Však i tento žánr pojímají v jednom z jeho směrů. Soustředí se na pěvecké hudební formy, vokály mužské i ženské, vždy však sborové (korsičtí A Filetta či sardští Tenores di Bitti). Nyní opět nastal čas opustit Evropu a udělat si spolu s Didgori výlet do Asie.

Uskupení Didgori pochází z Gruzie a tvoří ho pouze mužské hlasy. Do tvorby sboru se promítají také historické události země. Například samotný název sboru odkazuje na stejnojmennou horu ležící nedaleko hlavního města Tbilisi a značí jednu ze zásadních historických událostí, která sahá až do roku 1121, kdy byla Gruzie znovu sjednocena.

 

 

Lidové písně Gruzínců jsou zaznamenány na nemnoha nahrávkách, ze kterých ovšem Didgori čerpají a snaží se co nejvěrněji držet tradice staré skoro devět století. Tradice, která v moderním světě pomalu uhasíná, je díky uskupení Didgori stále živá, dostává se k uším i posluchačům za hranicemi jejich země, a hlavně je zaznamenaná pro následující generace.

Zpěv je postaven na dialogu jednoho (hlavního) zpěváka a ostatních, kteří mu odpovídají. Není však nutné slovům rozumět, jelikož se do hudby promítá mnoho emocí, které zpěváci doprovázející se i na strunný nástroj vyjadřují nejpřesněji intonací. Taktéž pracují jako jedno sborové sehrané těleso. Tato folková hudba se opírá o rytmiku jako o zásadní hudební prvek, takže si zpěváci dopomáhají nejvíce tleskáním.

V Českém muzeu hudby se koncert gruzínských polyfonních pěvců Didgori uskuteční ve čtvrtek 30. října od půl osmé večer. Vstupenky lze zakoupit na oficiálních stránkách festivalu Struny podzimu či v předprodejní síti Ticketpro.

Přehled

Další články

 • Colours of Ostrava hlásí první hvězdu Colours of Ostrava hlásí první hvězdu

  Americká kapela Twenty One Pilots, která patří k největším jménům současné světové hudební scény, je první potvrzenou hvězdou příštího ročníku festivalu Colours of Ostrava 2020. Miliardy přehrání písní na YouTube či Spotify, bleskem vyprodané největší koncertní haly, cena Grammy, nominace na Brit Awards, ale především neuvěřitelná, strhující vystoupení... to vše patří k Twenty One Pilots, které tvoří zpěvák a multinstrumentalista Tyler Joseph a bubeník Josh Dun.

 • Festival pro židovskou čtvrť Boskovice spouští předprodej na 28. ročník Festival pro židovskou čtvrť Boskovice spouští předprodej na 28. ročník

  Dvacátý osmý ročník legendárního Festivalu pro židovskou čtvrť Boskovice zahajuje předprodej a představuje vizuál pro rok 2020. Čtyřdenní multižánrová akce rozezní Boskovice opět na začátku letních prázdnin od 2. do 5. července 2020.

 • Soutěžte o 2x1 lístek na koncert Džambo Aguševi Orchestra Soutěžte o 2x1 lístek na koncert Džambo Aguševi Orchestra

  Balkánské dechovky procházejí prudkým generačním vývojem. Zatím nejmladší a nejvýbušnější horkou krev v této linii představuje trumpetista a kapelník Džambo Agušev. Přijďte jedinečnou atmosféru prožít do Paláce Akropolis 27. dubna 2020!

 • Soutěžte o 2x1 lístek na koncert Dudu Tassa & The Kuwaitis Soutěžte o 2x1 lístek na koncert Dudu Tassa & The Kuwaitis

  I když Dudu Tassa je v Izraeli hvězdou první velikosti, projekt The Kuwaitis se mainstreamu vymyká a navíc je vzrušující expedicí do arabského světa. Tassův dědeček Daoud Al-Kuwaity spolu se svým bratrem Salehem patřili k hudebním celebritám na dvoře iráckého krále Faisala a před 80 lety pomáhali budovat hudební vysílání v Bagdadu. Poslechnout si jeho hudbu můžete 31. března 2020 v Paláci Akropolis.

Další podobné články

var sklikData = { elm: "sklikReklama_57358", zoneId: 57358, w: 728, h: 90 };