Guitar Shorty za necelý měsíc zahraje v Praze

Již za necelý měsíc zavítá do Prahy jeden z nejznámějších a nejuznávanějších bluesmenů vůbec – Guitar Shorty. A přiveze s sebou pořádnou blues-rockovou kytarovou smršť.

Guitar Shorty Guitar Shorty Zdroj: guitarshorty.com

Hudebník vystupující pod pseudonymem Guitar Shorty se jmenuje David William Kearney. Bluesman se narodil v texaském Houstonu roce 1939, tudíž letos oslaví pětasedmdesáté narozeniny. Na kytaru začal hrát ve velmi útlém věku a jeho zájem o hudbu dále rostl. Ještě jako chlapec si zahrál v kapele samotného Raye Charlese a první singl You Don´t Treat Me Right nahrál v roce 1957.

Jeho kariéra odstartovala po přestěhování se do New Orleans, kde hrával po klubech společně s významnými muzikanty blues T-Bone Walkerem, Little Richardem nebo Willie Dixonem. V tomto městě založil i svou první kapelu. Od té doby natočil dosud třináct studiových desek.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

Ve své tvorbě propojuje Guitar Shorty technickou hru á la Jimi Hendrix (stejně jako kytarista Eric Gales) na kytaru pojmenovanou Red, ale v jeho hře najdeme také odkazy na Buddyho Guye. I když je především představitelem žánru blues, dokáže ho okořenit velkou dávkou řízného rocku a jižanského rocku z Texasu. Zajímavostí je, že se odkazuje právě ke jmenovanému Hendrixovi, protože se shodou okolností oženil s jeho nevlastní sestrou. Hendrix taktéž navštěvoval Shortyho vystoupení, když se oba ocitli v Seattlu.

 


Začínal se zvukem spadajícím do padesátých a šedesátých let, a tím se zařadil mezi legendy stylu. Nyní však využívá na nových nahrávkách taktéž současného zvuku. Jeho rukopis se ale rozhodně nedá opomenout. Výrazný hlas a technická sóla plná divokosti a energičnosti k jeho projevu neodmyslitelně patří stále. Je zbytečné vyjmenovávat ocenění a všechna uznání, která hudebník získal ve Spojených státech i v Evropě, protože přesvědčit se o jeho dravosti a přímo neuvěřitelné kytarové hře lze jen na živém vystoupení.

Guitar Shorty se českému publiku představí v pondělí 7. dubna v pražském Lucerna Music Baru od 21 hodin. Vystoupí zde v rámci koncertní série Prague International Bluenight s číslem 107. Vstupenky jsou již k dostání v předprodeji – ke stání za 590 korun, na VIP balkon za 790.

Další informace

Napsal(a):

Zanechat komentář