29.05.2022 14:47

Headlinery Prague Rocks jsou Metallica, FFDP a Steel Panther

James Hettfield v Praze před třemi lety. James Hettfield v Praze před třemi lety. Foto: Eva Makovská/musicweb.cz

Pořadatelé Prague Rocks se ani v minulosti nebáli přinášet pestrý line-up a ani letošní ročník nebude výjimkou. Na letiště do pražských Letňan dorazí metaloví titáni i kapela, co si nepokrytě střílí z klišé osmdesátých let.

Těžko lze o Metallice napsat napsat něco, co už nebylo mnohokrát řečeno. V první polovině osmdesátých let stála u zrodu nového žánru - thrash metalu. Spolu se svými souputníky Megadeth, Slayer a Anthrax ho představili světu a v podobě desek Ride the Lightning a Master of Puppets mu dali do vínku dva z největších klenotů.

Tím jejich cesta ovšem teprve začala. V roce 1991 vydali bezejmenné album, dnes všeobecně zvané "černé". To zůstane asi už navěky jejich nejznámějším dílem. A také nejprodávanějším. I když jim řada fanoušků vyčítá, že se zaprodali, faktem zůstává, že nahrávka přivedla k poslechu metalové hudby větší množství fanoušků než jakákoliv jiná a z okrajového žánru udělala přes noc mainstreamovou záležitost.

Metallica ovšem nikdy neusínala na vavřínech a tvrdohlavě se snažila vyvíjet, často ke značné nelibosti svých příznivců. Zatímco desku St. Anger, která byla jakousi katarzí očistného procesu uvnitř kapely stojící na okraji rozpadu, ještě dokázali skousnout, podivnou dvou-diskovou spolupráci s písničkářem Lou Reedem s názvem Lulu si v podstatě nikdo nekoupil. Až další dvojalbum - Hardwired...To Self-Destruct z roku 2016 - přináší návrat na vrchol.

Ať už byla Metallica dole nebo nahoře, její koncerty vždy nabízely jistotu nevšedního zážitku. A to několikrát i pro české diváky, jelikož kapela se do srdce Evropy vrací poměrně často a úspěšně.

Z Las Vegas přijedou na pražský festival také Five Finger Death Punch. Oproti zkušené Metallice představují novou generaci. Jejich historie se začala psát až v roce 2005, ale rychle vyšplhali do pozice jedné z nejvýraznějších metalových kapel minulého desetiletí. Stihli vydat již osm studiových alb, díky nimž se dostali do povědomí většiny metalových fanoušků. Momentálně chystají deváté s názvem AfterLife, jež poputuje do obchodů 19. srpna.

Kalifornští glam rockeři Steel Panther si dělají legraci z hairmetalové vlny osmdesátých let hlavně tím, že její klišé dotahují do krajnosti. Již se etablovali jako přední světová party kapela, spojující hardrockovou virtuozitu s parodií a trestuhodně dobrým vzhledem. Kromě muziky tedy čekejte spoustu sebestředných prohlášení, chvástání a sexuálních narážek. Poslední album Heavy Metal Rules vyšlo před třemilety, kdy se také Steel Panther naposledy představili publiku v naší zemi, konkrétně na vizovickém Masters of Rock.

S8NT Elektric je mladá pětičlenná hardrocková kapela z Los Angeles, která je ovlivněna všemi druhy rocku, alternativou, a dokonce i discem. Silná sestava, ve které hraje bubnuje Slashův syn London Hudson si dala za cíl inovovat rock n' roll pro 21. století. Jejich hudba se vyznačuje ráznými a nečekanými zvraty. Od svého vzniku v loňském roce vydávají jeden singl za druhým a jdou si vlastní cestou. Sestavu tvoří zpěvačka Briana Carbajal, Niko Tsangaris - sólová kytara, London Hudson - bicí, Eric Matt - rytmická kytara a Jack Kleinman - baskytara.

Poslední z hlavních vystupujících jsou američtí Red Fang. Dali se dohromady v roce 2005 v Portlandu, a mají pro nás nachystaný výběr toho nejlepšího ze svých pěti studiových alb, na nichž najdeme i nejznámější nahrávky Wires či Prehistoric Dog. Kapela dorazí ve složení Bryan Giles, Aaron Beam, David Sullivan a John Sherman.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.