Jazz Q vydávají novou desku věrnou jazzrocku

Legendární jazzrocková kapela Jazz Q Martina Kratochvíla se vrací téměř po třech dekádách s novým CD i vinylovou LP deskou. Křest alba s názvem Znovu proběhne 21. května v Redutě.

Martin Kratochvíl Martin Kratochvíl Zdroj: oficiální web

Jazz Q založili v roce 1964 Martin Kratochvíl a Jiří Stivín a během několika prvních let koncertování stačili získat uznání i v řadě zahraničních zemí. První desku ale nahráli až v roce 1970 společně s kapelou Blue Effect Radima Hladíka. Toto spojení předurčilo, že Jazz Q zůstali věrni jazzrockové fúzi, u nás v té době poměrně raritní. Od té doby se v uskupení vystřídali všichni hráči mimo klávesisty Martina Kratochvíla, který zůstává jejich vůdčí osobností. Kromě kytaristů Luboše Andršta a Františka Francla se načas kapela spojila i se zpěvačkami Joan Dugganovou nebo Mirkou Křivánkovou.

Čtěte také: Michal Prokop: Visačka dobrého rocku

Hudební rozpětí se pohybovalo mezi free-jazzem a rockem, občas tíhlo k meditativnější poloze art-rocku. Vlastní skladatelská produkce leadera Martina Kratochvíla byla doplňována přejatými rockovými a soulovými skladbami. Nejen u nás, ale i v sousedních státech úspěšný prodej jejich desek potvrdil hráčskou a skladatelskou kvalitu této formace a zároveň ukázal i tehdejší nenasycenou poptávku po dobré rockové hudbě.

 


Mezi lety 1973-1984 vydala kapela dalších šest LP desek a v roce 2007 Supraphon vydal soubornou edici jejich nahrávek, obohacenou o některé archivní nahrávky. Teď přicházejí s novým CD a LP s názvem Znovu, na kterém se setkali Martin Kratochvíl, kytarista Zdeněk Fišer, basista Přemysl Faukner a bubeník „Vajco" Déczi. U příležitosti vydání desky proběhne 21. května od půl desáté večer slavnostní křest v Redutě a zazní novinky z tohoto alba.

Další informace

  • Název akce: Křest alba Jazz Q
  • Datum: úterý, 21 květen 2013
  • Místo: RedutaPraha
  • Cena: 285 Kč
Napsal(a):

Zanechat komentář