Ze Sahary do Česka zavanou Tamikrest

Po úspěchu na loňském festivalu Colours of Ostrava zavítá kapela Tamikrest znovu do České republiky, a tentokrát přímo do Prahy. V rámci svého turné zde vystoupí v pátek 24. května a představí nové písně z jejich připravovaného třetího alba Chatma.

Tamikrest Tamikrest Zdroj: goout.cz

Skupina mladých Tuaregů je novou generací tzv. pouštního rocku (nebo pouštního blues) a navazují na své předchůdce - kapelu Tinariwen, možná nejznámější představitele tohoto žánru.

Členové Tinariwen patří mezi jedny z prvních Tuaregů vyrůstajících v exilu a jejich hudba se stala součástí povstání. Byli také možná první z jejich národa, kdo začal hrát na elektrickou kytaru. Nejvíce se proslavili během 80. let, kdy se jejich muzika začala šířit po Evropě a získali mnohá ocenění ve světě world music.

Tuaregové jsou národ, který obývá rozlehlá území středozápadní části Sahary a Sabelu. Hlavním zdrojem jejich obživy je kočovné pastevectví a hovoří jazykem tamašek, jedním ze skupiny berberských jazyků.

 

 

Hudebníci z kapely Tamikrest byli v období povstání a ozbrojených konfliktů ještě dětmi, a proto s ním už nejsou přímo spojeni. Navíc se mnohem raději chopili hudebních nástrojů než zbraní. Přesto je však jejich hudba úzce spřízněná s hudbou starších Tinariwen.

2013 05 16 tamikrest.jpgSkrze svou hudbu chějí vyprávět světu o svém etniku, chránit a šířit tuarežskou kulturu i poezii. Tamikrest v tamašském jazyce znamená spojení a jejich texty mají být, mimo jiné, také poselstvím pro mladé Tuaregy, aby se sjednotili, byli hrdí na jejich původ, chránili svou identitu a usilovali o zlepšení podmínek, v jakých žijí. Zpívají ale i o lásce. O lásce k životu a jejich domovu. Dnes všichni členové Tamikrest žijí v malém pouštním městě Kidal, ve státě Mali, přestože původně pocházejí z různých zemí (např. Nigerie, Alžírsko).

Kapela Tamikrest vznikla v roce 2006, proslavila se však až o dva roky později na festivalu Au Desert, který se konal v poušti Essakan, kde se Tamikrest setkali s australsko-americkým triem Dirtmusic, které jejich hudba nadchla. Vzniklo mezi nimi velké přátelství, natočili společně desku BKO a později Dirtmusic pomohli Tamikrest s vydáním jejich debutového alba Adagh, které vyšlo v roce 2009.

Nenechte si ujít: Respect festival se tradičně uskuteční na pražském ostrově Štvanice

V roce 2011 vydali své druhé ablum Toumastin. Hudba Tamikrest vychází z tradiční rituální hudby pouštních Tuaregů, kterou kapela mísí s moderními žánry, jako jsou rock, rap nebo s arabskou moderní hudbou.

Podle některých Tamikrest představují budoucnost tuarežské muziky. Jemné melodie, zvuky pouště i saharského větru se propojují s ostrými elektronickými kytarami. Jak říká leader skupiny Ousmane Ag Mossa, Tamikrest hudbu objevují. Zkoumají, kam až může sahat a díky tomu poznávají, že její svět je nekonečný.

V pražském Paláci Akropolis vystoupí v pátek 24. května od půl osmé večer ve velkém sále a vstupenky lze zakoupit v pokladně nebo v síti Ticketpro.

 

Další informace

Napsal(a):

Zanechat komentář