Respect festival se tradičně uskuteční na pražském ostrově Štvanice

V sobotu 15. a v neděli 16. června se na pražském ostrově Štvanice opět představí hvězdy světové world music. Účast potvrzují nejen zahraniční interpreti, kteří sklízejí úspěch na světových festivalech a Prahu letos navštíví úplně poprvé, ale i přední tuzemské kapely.

Hasna el Becharia Hasna el Becharia Zdroj: rachot.cz

Ředitel Respect festivalu Borek Holeček ujišťuje o tom, že i letos se festival bude držet své filozofie rozšířit svým návštěvníkům hudební obzory a nabídnout vystoupení interpretů, kteří ve světě patří ke špičkám world music, ale u nás se o nich ještě mnoho neví.

V sobotu 15. června vystoupí například King Ayisoba z Ghany, vynikající představitel stylu zvaného Hiplife, který je spojením hip hopu, africké taneční hudby highlife a reggae. Ayisoba propojením dvoustrunné kytary kologo, elektronických rytmů a afrických bubnů vytváří unikátní a nejautentičtější hudební zážitek, jaký k nám v současné době z Afriky proniká.

O zajímavý koncert se postará také Hasna el Becharia, alžírská představielka tzv. gnawa music. To je hudba, jaká doprovázela čarodějné rituály bratrstva Gnawa, vyhrazené jen mužům. Dosud je jedinou ženou, která tuto hudbu mistrovsky zvládla a hrou na basovou loutnu guimbri a další nástroje uvádí do léčivého tranzu.

 

 

O flamenco rytmy se po loňském úspěchu zpěváka Duquendeho postará vynikající hudebník Jaco Abel, který flamenco nezvykle propojil s elektrickou kytarou. Spolu s ním zahraje zpěvák Salao, nejnovější objev tohoto žánru.

Dalším neopomenutelným interpretem je rozhodně íránský hudebník Mohammad Reza Mortazavi, hrající na orientální perkuse. Mohammad je zázračným bubeníkem už od dětství. Ovládá všechny tradiční metody, získal řadu ocenění a hru na bicí dotáhl téměř na hranici lidských možností.

 

 

Těšit se můžeme i na Zea z Nizozemska. Jedná se o sólový projekt frontmana skupiny The Ex Arnolda de Borea, muzikanta s někdy až neskutečně originálními nápady. Nebo trio MLM - Martin Alaçam, Lucy Fillery-Murphy a Micheal Delia, kteří propojí africký nástroj mbira, kytaru a violoncello.

Součástí festivalu bude, stejně jako v minulých letech, doplňkový program se stánky s grilovaným masem i vegetariánskou stravou, čajovnou, kavárnou, vinárnou, či prezentací nevládních neziskových organizací. Festivalový areál se mimo jiné promění také v galerii s výstavou děl známých umělců. Snahou organizátorů je i přivést co nejvíce rodin s dětmi, pro které je přichystána řada zajímavých akcí i zvýhodněné vstupné. Děti do patnácti let mají vstup zdarma. Od 21 hodin pak začíná afterparty v Bajkazylu na náplavce.

Čtěte také: Etiopské rytmy v podání zpěvačky Minyeshu

Vstupenky jsou k dostání v předprodejních sítích Ticketpro. Jednodenní vstupné stojí 450 korun, dvoudenní 550 korun a za rodinné vstupné zaplatíte 600 korun. Na místě může být vstupné o něco dražší. O nedělním programu se dozvíte více zde.

Další informace

Napsal(a):

Zanechat komentář

?>