Jeden z největších bluesmanů Keb' Mo' míří do Prahy Doporučený

Současná bluesová scéna má jen několik skutečně silných osobností, které jsou schopny přesáhnout žánrový rámec. Jedním z nich je bezpochyby Američan Keb' Mo', vynikající písničkář, multiinstrumentalista a producent, který už čtvrt století oslovuje posluchače napříč hudebním spektrem. Přestože rád experimentuje s různými variantami doprovodu od elektrické kapely po symfonický orchestr, odborníci i fanoušci se shodují, že nejsilnější je jako sólista. A právě tak se představí v rámci letošního Bluefestu.

Keb' Mo' při koncertě na Pražském hradě, kde vystoupil 24. 7. 2014 Keb' Mo' při koncertě na Pražském hradě, kde vystoupil 24. 7. 2014 Foto: Eva Makovská/musicweb.cz

Sedmašedesátiletý Kevin Moore, používající na hudební scéně „pouliční“ variantu svého jména Keb' Mo', sice vyrůstal v Kalifornii, ale jeho rodiče pocházeli z tradičních bluesových lokací Louisiany a Texasu. Jako většina kolegů coby první hudební styl nasával v dětství gospel, už na začátku 70. let hrál v bluesové kapele bývalého člena psychedelických Jefferson Airplane Papa Johna Creache. V dalších letech působil jako autor písní pro jiné interprety, studiový producent i hudebník a objevil se po boku takových bluesových veličin, jako byli Albert Collins nebo Big Joe Turner.

Na samém začátku 90. let si zahrál v divadelním muzikálu Spunk, kde ztělesnil pouličního bluesového hudebníka, a právě tato role jej inspirovala k nalezení nové umělecké identity. „Nikdy jsem si nepředsevzal, že budu bluesovým hudebníkem. Ale blues je velmi mocné a zprostředkovává to, co dělám. Probouzí ve mně pocit skutečnosti,“ říká. Jeho debutové album nazvané prostě Keb' Mo' (1994) dosáhlo v prodeji na zlatou desku. Protagonista se na něm přihlásil k hudbě, přímo vycházející ze starých mississippských vzorů, obsahovalo mj. dvě coververze nejvýznamnějšího meziválečného bluesmana Roberta Johnsona. 

Keb' Mo' se stal nejviditelnějším představitelem nové bluesové vlny, kterou spolu s ním vyprovokovaly takové osobnosti, jako je například Corey Harris, Alvin Yooungblood Hart nebo Guy Davis. Následující alba Just Like You (1996) a Slow Down (1998) získala Grammy v kategorii Současné bluesové album, což se pak opakovalo ještě v roce 2004 s titulem Keep It Simple. Na všech albech výrazně převažovala jeho vlastní autorská tvorba, byť se pravidelného „vytěžování“ posluchačsky vděčného johnsonovského archivu, jež se stalo jedním z rysů jeho tvorby, nikdy nevzdal.

 

 

 

Postupem času Keb' Mo' rozšířil svůj záběr o další žánry. Na album Peace...Back by Popular Demand (2004) nahrál originální úpravy světových protiválečných songů včetně Lennonovy Imagine nebo Dylanovy The Times They Are A-Changin'. Album BLUESAmericana (2014) – s nímž koncertně debutoval Praze ve Španělského sálu Pražského hradu (o tom, jak koncert v tomto netradičním prostředí pro blues probíhal, se dočtete v naší reportáži) – se svezlo na vlně vzrůstajícího zájmu o žánr americany.

Keb' Mo' se v roce 2003 výraznou měrou podílel na projektu slavného filmového režiséra Martin Scorsese Presents The Blues. Je aktivním přispěvatelem charitativního internetového projektu Playng For Change/Song Around The World. Jeho písně nahráli například B. B. King, Buddy Guy, Dixie Chicks, Joe Cocker nebo Robert Palmer. Jeho styl hraní dokonce inspiroval legendárního výrobce kytar Gibson k výrobě speciální edice akustické kytary "Keb' Mo' Signature Bluesmaster". Spolupracoval s řadou dalších hudebníků jako Bonnie Raitt, Jackson Brown, Cassandra Wilson, Buddy Guy nebo Amy Grant. Pražský koncert Keb´ Mo´, který brilantně ovládá hru na všechny druhy akustických i elektrických kytar včetně resofonických a je také vynikajícím zpěvákem, bude mimořádným setkáním s aktuální a stále velmi tvůrčí osobností bluesové scény.

Sledujte Musicweb na Facebooku:
 

V tuto chvíli posledním titulem jeho diskografie je mimořádně úspěšná a další Grammy oceněná spolupráce s legendárním Taj Mahalem pod názvem TajMo, jež také získala koncertní podobu. Na 14. června chystá Keb' Mo' nové album s názvem Oklahoma. Letošní Bluefest se bude konat o několik měsíců dřív -  16. července v pražském Divadle Archa. Vzhledem k úpravě k sezení jen s několika málo místy ke stání bude mít koncert velmi omezenou kapacitu. 

Další informace

Napsal(a):

Zanechat komentář