22.05.2018 14:15

Joan Osborne zazpívá na Blues Alive 2018 písně Boba Dylana i hit One of Us Doporučeno

Mezinárodní hudební festival Blues Alive představuje program letošního dvacátého třetího ročníku, který proběhne od 15. do 17. listopadu 2018 v Šumperku. K hlavním lákadlům patří americká písničkářka Joan Osborne, která se proslavila hitem One of Us a která přijede s programem písní Boba Dylana, dále uznávaná americká kytaristka Ana Popovic, americký kytarista a držitel Grammy Joe Louis Walker nebo držitel loňské Grammy v kategorii moderního blues Fantastic Negrito.

“Jak je vidět hned z úvodního výčtu, letošní ročník se ponese ve znamení amerického blues. Všechny hlavní hvězdy přijíždějí z USA,” říká na úvod ředitel Blues Alive Vladimír Rybička. “Zároveň se letos na pódiu v Šumperku sejde historicky největší počet hudebníků, kteří získali nebo byli nominováni na Grammy nebo na prestižní ocenění Blues Music Awards,” dodává dramaturg Ondřej Bezr.

Hned první večer ve čtvrtek 15. listopadu bude pódium patřit především dvěma ženským bluesovým osobnostem: americká písničkářka Joan Osborne, jež má na kontě osm nominací na Grammy, přiveze do Šumperka koncertní program složený z nejznámějších písní Boba Dylana, které nazpívala na své poslední album. “Jak ukazují ale záznamy jejích vystoupení, nezapomíná ani v tomto projektu na svůj největší hit One of Us, který dodnes rozeznívá rozhlasové vlny,” doplňuje Ondřej Bezr. Ana Popovic, původem Srbka, která již dlouhá léta žije v USA, se stala vůbec první Evropankou nominovanou na Blues Music Awards. “Patří k velmi ceněným kytaristkám. Uznávají ji největší hráčské hvězdy blues i rocku,” dodává Ondřej Bezr.

 

 

V rámci prvního večera vystoupí s kapelou Energit také náš přední kytarista Luboš Andršt, který zde oslaví sedmdesátiny a pokřtí knižní životopisný rozhovor s Ondřejem Bezrem. Zahajovací program doplní mladá soul-bluesová kapela z Memphisu Southern Avenue, jež za debutové album vydané na legendární značce Stax získala letos Blues Music Award v kategorii Album roku. Druhý večer 16. listopadu se stanou návštěvníci Blues Alive svědky několika výjimečných vystoupení: Rev. Sekou je baptistický reverend a společenský aktivista, který zpívá hudbu na pomezí gospelu a blues. “Jeho poslední album In Times Like These s ním nahráli členové slavné kapely The North Mississippi Allstars,” líčí Ondřej Bezr.

Speciálně pro Šumperk vznikl projekt North Mississippi Blues Project feat. RL Boyce, Kenny Brown, and Robert Kimbrough složený ze tří hudebníků pocházejících z poslední americké oblasti, kde ještě blues žije v původním folklorním stylu. “Jejich pozvání zprostředkoval brněnský muzikant Honza Švihálek z Hoochie Coochie Band a Band of Heysek, který se s nimi vloni seznámil při své bluesové pouti do USA,” vysvětluje Ondřej Bezr. RL Boyce byl letos nominován na Grammy i na Blues Music Awards, Kenny Brown je místní kytarová hvězda, hrál se všemi dnes už nežijícími klasiky této oblasti v čele s RL Burnsidem, a Robert Kimbrough je syn legendárního Juniora Kimbrougha.

Druhý hlavní večer pak zakončí Joe Louis Walker, který se na Blues Alive vrací po jedenácti letech. Kytarista s kořeny v 60. letech patří k žijícím legendám, je držitelem Grammy, jako mladík se přátelil s Jimim Hendrixem či Michaelem Bloomfieldem, od nichž pochytil první hráčské „triky“. V sobotu 17. listopadu zahrají v Šumperku další držitelé Blues Music Awards nebo Grammy. Monster Mike Welch se stal podobně jako Kenny Wayne Shepherd nebo Jonny Lang kytarovou hvězdou již jako teenager, na rozdíl od nich se stále drží čistého blues. V letošních Blues Music Awards získal se svou současnou kapelou Welch Ledbetter Connection cenu za Album roku v oblasti tradičního blues a měli v ohni dalších šest neproměněných želízek.

 

 

Písničkářka Lilly Hiatt jde stylově ve šlépějích svého slavného otce, písničkáře Johna Hiatta, předního představitele stylu americana. “Její zatím poslední, loňské album Trinity Lane sklidilo úspěch hlavně díky velmi osobním zpovědím, kde otevřeně zpívá o svých trablech s alkoholem a vztahy,” říká Ondřej Bezr. Bluesrockový kytarista Rick Derringer se proslavil hlavně po boku Johnnyho Wintera. “Je autorem jedné z nejslavnějších bluesrockových písní Rock´n´Roll Hoochie Koo, kterou proslavil právě Johnny Winter. Pravděpodobně ji tedy v Šumperku uslyšíme v autorském podání,” uvádí Ondřej Bezr.

Sledujte Musicweb na Facebooku:
 

Fantastic Negrito, zpěvák a autor, držitel loňské Grammy v kategorii moderního blues, patří k těm, kteří určují, jakým směrem by se blues mohlo v současnosti vydat. Jeho velkým vzorem je Prince a v červnu mu vyjde nové album. Hlavní program v Domě kultury tradičně doplní tematické odpoledne tentokrát s podtitulem Jak je neznáte (Mikoláš Chadima & Inrou, Svatopluk & Sváťa Karásek, ZVA 12-28 Band feat. Tomasz Kruk), koncerty v H-Clubu, projekce hudebního filmu i noční jam sessiony. Vstupenky jsou v prodeji od 22. května 2018 zde, kde najdou zájemci také kompletní program a více informací. Blues z Evropy, ale i americké písničkářství, klasika v podobě českých stálic blues - to vše slibuje letošní ročník. 

Ovšem ještě před samotným festivalem Blues Alive se fanoušci tohoto žánru určitě budou těšit na 8. listopad, kdy do pražské Lucerny zavítá Buddy Guy. Více se o koncertu dočtete zde

Program Blues Alive 2018:

Čtvrtek 15. listopadu

Kiero Grande /SK/ - foyer

Jan Fic /CZ/

Luboš Andršt a Energit /CZ/

Southern Avenue /USA/

Joan Osborne Sings the Songs of Bob Dylan /USA/

Ana Popovic /USA/

Jam session - Pivnice Holba – Kiero Grande

Pátek 16. listopadu:

H-Club: Four in Blue /CZ/

Kel do Nascimento /Brazílie, CZ/

DK: Forsal /PL/ – foyer

King Bee /CZ/

Rev. Sekou /USA/

North Mississippi Blues Project feat. RL Boyce, Kenny Brown, and Robert Kimbrough /USA/

Joe Louis Walker /USA/

Jam session – Foyer DK – Forsal

Jam session - Pivnice Holba – King Bee

Sobota 17. listopadu:

Kino Oko Šumperk Eric Clapton: Life In 12 Bars /film GB 2017, režie Lili Fini Zanuck/

DK: Mikoláš Chadima & Inrou /CZ/

Svatopluk & Sváťa Karásek /CZ/

ZVA 12-28 Band feat. Tomasz Kruk /SK, PL/

Silesian Hammond Group /PL/ – foyer

Mississippi Mixtape /SK/

Welch Ledbetter Connection /USA/

Lilly Hiatt /USA/

The Rick Derringer Band /USA/

Fantastic Negrito /USA/

jam session – Foyer DK – Silesian Hammond Group

jam session – Pivnice Holba – Mississippi Mixtape

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.