Koncertem Philippa Jarousského začíná festival Struny podzimu

Na první podzimní den připadá i zahajovací koncert letošního ročníku festivalu Struny podzimu, který nabídne posluchačům zážitky z celé škály hudebních stylů.

Philippe Jaroussky Philippe Jaroussky Zdroj: strunypodzimu.cz

Koncertem 22. září se v Praze představí zpěvák Philippe Jaroussky, který svým kontratenorovým hlasem připomene árie slavného barokního kastráta Farinelliho. Ve Dvořákově síni pražského Rudolfina ho mohou zájemci vidět dnes od půl osmé večer v doprovodu benátského barokního orchestru. Zajímavostí tohoto souboru je fakt, že tento ansámbl vystupuje pouze s čistě dobovými nástroji, čímž dává divákům doslova možnost nadýchnout se pravé barokní atmosféry.

 

 

Mladý zpěvák kromě úžasného hlasového rozsahu okouzluje své posluchače úžasnou barvou hlasu, dokonalým frázováním, modelováním hlasu nebo dynamikou. Vzhledem k počtu aktivních kontratenorových zpěváků je tedy toto vystoupení velkou hudební raritou, jakých nebývá mnoho.

Velkým lákadlem letošního ročníku bude na počátku října koncert klavíristky Hiromi Uehara, která vystoupí se svojí koncertní sestavou nazvanou The Trio Project. Hiromi je již léta považována za jednu z hlavních současných mladších hvězd žánru jazz fusion, o čemž přijede přesvědčit i 3. října do Prahy. Více o jejím koncertě se můžete dočíst zde.

Čtěte také, jaké jiné hudební lahůdky pořadatelé Strun podzimu letos nachystali

Serií podzimních koncertů ozdobí svými vystoupeními i brazilská zpěvačka a skladatelka Joyce Moreno, jazzový pěvecký talent Gregory Porter nebo jakutské šamanky Ayarkhaan. Zlatým hřebem a zároveň jedním z vrcholů festivalu se stane 31. října koncert Sonnyho Rollinse, který ve svých dvaaosmdesáti letech patří stále k jazzové špičce, a pořád tak dává najevo, že ještě nehodlá ukončit svoji hudební kariéru.

Festival Struny podzimu bude probíhat od konce září do počátku listopadu, kdy bude jeho třetí den zakončen již tradičně akcí nazvanou Spotlight, při které dojde k hudebním experimentům propojujícím českou a mezinárodní hudební scénu. V letošním roce vystoupí na Spotlight například Chris Daddy Dave se svým jazz-hip hopovým pokusem. Dalšími účinkujícími například bude trio Thom Herian, Jaromír Honzák a Oskar Török s fúzí jazzu, elektroniky, jungle a orientální hudby.

Další informace

Napsal(a):

Zanechat komentář