Kris Kristofferson zajistí konec listopadu v rytmu country

Countryoví interpreti ze Spojených států navštěvují Českou republiku velmi zřídka. Tento žánr si k českému publiku stále hledá cestu těžce. Avšak jeden z nejslavnějších představitelů americké country, Kris Kristofferson, navštíví Prahu znovu.

Kris Kristofferson Kris Kristofferson Zdroj: myspace.com

Pravá americká country muzika se od té české velmi liší. Hudební styl úzce spjatý se Severní Amerikou vypráví ve svých textech příběhy a popisuje těžkosti života. Dlouhé dálnice, kytara na zádech, neukotvený život v prériích či v horách, láska, whisky. Taková témata jsou častými náměty písní.

Texaská legenda country, ale také textař, herec, kytarista a hráč na harmoniku, to všechno se skrývá pod jménem Krise Kristoffersona. Letos zpěvák oslavil šestasedmdesáté narozeniny, ale stále se hudbě věnuje. Krisovy skladby již nyní patří ke standardům žánru. Mnoho českých posluchačů by jeho autorské písně poznalo přeložené do češtiny v podání kapely Greenhorns či Pavla Bobka.

 

 

Kris se snažil prorazit na scénu také jako rock´n´rollový muzikant, studoval v anglickém Oxfordu a poté narukoval do armády. V roce 1965 se Kristofferson přestěhoval do Nashvillu, Mekky country stylu. Zpočátku pracoval, střídal různá zaměstnání, až ve zmiňovaném městě potkal Johnnyho Cashe. Z této známosti později vznikla věhlasná skupina The Highwaymen, kterou tvořili kromě Krise a Johnnyho také Waylon Jennings a Willie Nelson. Herecky se objevil po boku Barbry Streisand či také countryové zpěvačky Dolly Parton. V roce 2004 bylo Krisovo jméno uvedeno do Countryové Síně slávy.

Spojující křižovatka - Kris, Janis a Bobby McGee

Vlastní písně Kris skládá i podává v akustickém stylu, a i když, nyní i vzhledem k jeho věku, jeho hlas nezvládá všechny písně tak, jako tomu bylo v sedmdesátých letech, k autorským věcem zpěváka neodmyslitelně patří kytara, částečný recitál a důraz na důmyslnost textů.

Kris je autorem nespočtu skladeb včetně Sunday Mornin´ Comin´ Down, Josie, Why Me Lord, They Killed Him a také je autorem hudby k filmům Songwriter a Trouble in My Mind. Jedním z jeho nejznámějších hitů je též Me and Bobby McGee. Skladbu nazpívala také Janis Joplin, která byla nějaký čas jeho přítelkyní, avšak o její cover verzi se dozvěděl až den po jejím úmrtí.

kris kristofferson_2012_07_14Poslední album Closer to the Bone Kris vydal v roce 2009 a obsahuje dvě velmi osobní skladby. Jedna jako vzdání holdu jeho dlouholetému příteli a muzikantovi Johnny Cashovi (Good Morning John) a Sister Sinead je poctou irské zpěvačce Sinead O´Connor. Ve stejném roce byl natočen film Crazy Heart (i v češtině), který se vznikl dle knižní předlohy, avšak opírá se o skutečné životní příběhy countryových muzikantů Krise Kristoffersona, Waylona Jenningse a Merle Haggarda. Hlavní roli ztvárnil Jeff Bridges, který si zazpíval i na soundtracku.

Kris Kristofferson navštíví Prahu znovu po pěti letech na stejném místě. Posluchači ho uvidí 29. listopadu od 20 hodin v Kongresovém centru, kde ho měli šanci slyšet už v březnu 2007. Vstupenky jsou k dostání v předprodeji a cenově se pohybují od 790 do 2 490 korun.

Další informace

Napsal(a):

Zanechat komentář

?>