Maďarští Sondorgo se chystají do Paláce Akropolis

Do Prahy se znovu podívá maďarská kapela Söndörgő, která představí vlastní tvorbu vycházející z jihoslovanských kořenů.

Söndörgő Söndörgő Zdroj: facebook.com

Na letošním Respect festivalu v červnu vystoupili maďarští Söndörgő, kteří u tuzemského publika svým temperamentem sklidili velký úspěch. Hudba kapely vychází logicky z maďarských kořenů. Toto území je přechodnou hranicí mezi střední Evropou a Balkánem. Na budapešťské hudební scéně se nedávno objevila nová krev právě v podobě této kapely.

Předci členů kapely však byli původem ze Srbska, které opustili kvůli tureckým vojskům v zemi. Právě proto se vlivy, které působí na jejich tvorbu, liší od klasických podob maďarské hudby. Příkladem je především výběr hudebních nástrojů, v kapele hrají na loutnu-tamburu, která připomíná pětistrunnou kytaru, basu-tamburu, která zase působí jako kontrabas s kovovým okem. Díky těmto strunným nástrojům hraje kapela v balkánském rytmu a zní jako surrealistický balkánský bluegrass. Doplňuje je harmonika a dechový i perkusní doprovod.

 

 

Mladá skupina, která vznikla v městečku Szentendre nedaleko hlavního města, se stala jednou z největších hvězd známého festivalu Sziget. Natočili album, které nese název Tamburising – Lost Music of the Balkans, na němž hostuje také zpěvák z romské kapely Romano Drom – Antal Kovács. Pětičlenné uskupení vedou bratři Eredicsovi, což jsou synové hudebníka Kamána Eredicse. Jejich otec působí v tamburašské kapele Vujicsics.

 

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

 

Skupina Söndörgő se představí českému publiku ve čtvrtek 13. března v prostorách Paláce Akropolis od půl osmé večer. Vstupenky lze získat do 13. února za 250 korun ke stání a za 300 k sezení. Další měsíc se cena obou typů vstupenek zvýší o 50 korun. Na místě pak bude možno zakoupit lístky v hodnotě 350 korun ke stání a za 400 korun k sezení.

Další informace

Napsal(a):

Zanechat komentář