Marseillští Lo Cor de la Plana vystoupí v září v Praze

Párkrát už Česko navštívili a vždy sklidili velký úspěch. Netradiční francouzská kapela Lo Cor de la Plana přijede opět a vystoupí 28. září v pražském Paláci Akropolis.

Lo Cor de la Plana Lo Cor de la Plana Zdroj: facebook kapely

Seskupení šesti mužských hlasů, hudebníků hrajících na perkuse, dal dohromady zakladatel kapely Manu Théron. Spojil je, aby opět oživili na dlouhou dobu zapomenutou historii marseillských trubadúrů. Tohoto vzkříšení se skupina chopila opravdu po svém. Staré tradiční melodie i písně z církevních sborníků se pro ně staly jen odrazovým můstkem. Vzali je a přetvořili v jejich jedinečném podání.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

 

Svým autorským vstupem chtějí oživit staré a strnulé podání tradiční hudby. Proměňují tempo i dynamiku skladeb. Posouvají je až do rapperského tempa a doprovázejí se tleskáním, podupáváním, hrou na perkuse a tamburíny a neskutečným způsobem dokáží rozvibrovat své hlasy. Používají čistě organické metody a využívají celého svého těla k vytváření nejrůznějších zvuků a tlukotu. Vzešla z toho tzv. provensálká polyfonie, která je hudebním novotvarem kapely Lo Cor de la Plana.

 

 

Co si však kapela ponechala, je jazyk středověkých trubadúrů, jakým se ještě před sto lety v Marseille mluvilo. Celý repertoár kapely je výhradně ve staré okcitánštině. Jinak jsou však jejich texty velmi vzdálené původní trubadúrské poezii. Lo Cor de la Plana se zaměřují spíše na témata současné Marseille. Zpívají o její různorodé společnosti i o jejím podsvětí, o hýření a smyšlených rájích. Náboženské texty přetváří v satiru a nechybí jim ani trocha černého humoru.

Čtěte také: Bombino: Velký objev na scéně world music přijede do Česka

Díky tomu, že Manu Théron žil v Alžírsku, Bulharsku i Itálii, je jijich hudba propojením středomořské i severoamerické kultury. Spojením této inspirace s multikulturní marseillskou hudební scénou tak vznikla tato unikátní, světově proslulá vokální skupina, která se nebojí ani toho, že by mohla někoho pobouřit. Do své hudby vkládají vše a tahle vášeň je v ní slyšet.

Kapelu Lo Cor de la Plana si můžete přijít poslechnout v sobotu 28. září do Paláce Akropolis od půl osmé večer. Vstupenky můžete zakoupit v předprodeji v pokladně Paláce Akropolis nebo v sítích Ticketpro.

Další informace

Napsal(a):

Zanechat komentář

?>