14.09.2012 12:30

Portugalku Mariu João v Praze doprovodí klavírista Mário Laginha

Do Prahy se chystá začátkem listopadu portugalská jazzová zpěvačka Maria João. Představení, které zahrne mnoho podob jazzu i synkreze s jinými žánry, odehraje s Mariou také její dlouholetý kamarád a hudebník Mário Laginha.

Zpěvačka Maria João se narodila v roce 1956 v portugalském Lisabonu. Ve své muzice nejvíce užívá jazzových postupů, do kterých ale včleňuje další žánry, jako jsou folk, portugalská lidová hudba či elektronická a avantgardní hudba. Maria spolupracovala s mnoha známými hudebníky a jako jejich zástupce můžeme jmenovat například Triloka Gurtu, Bobbyho McFerrina či Joe Zawinula. S posledním jmenovaným nahrála v roce 2002 album Faces & Places.

Pro muzikantku je typický její nevšední vzhled, vyhrává si s barvami svých šatů a hlavně s účesem. Stejně tak působí i její hlas, v některých polohách rozverný, v jiných skoro až dětský, ale přesto plný a zasněný. Vždy se však soustřeďuje na portugalský (občas i anglický – například v písni Skylark) text a vyjádření pocitů svým zpěvem. Často do svých skladeb vkládá improvizace, v nichž se nejvíce projeví její hlasová invence.

 

 

V roce 2011 se ve spolupráci s orchestrem Orquestra Jazz de Matosinhos přihlásila s nahrávkou Amoras e Framboesas. V dubnu tohoto roku vydala nové album s názvem Elecrodoméstico, které obsahuje osm skladeb, nahrané společně se čtyřčlennou skupinou OGRE.

Čtěte také: Na Struny podzimu přijede brazilská zpěvačka Joyce Moreno

Maria ale nedorazí do Prahy sama. Jejím dlouholetým spoluhráčem se stal portugalský skladatel a pianista Mário Laginha. Nahrává se zpěvačkou desky a cestuje s ní nejen po vystoupeních v Portugalsku, ale i v Evropě. V pražském Divadle U Hasičů vystoupí duo Maria João a Mário Laginha v pátek 9. listopadu od půl osmé večer. Akci pořádá agentura Jazz Meets World. Vstupenky mají jednotnou cenu 400 korun a dají se zakoupit na stránkách agentury.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.