Sabaton: Vzestup metalových gigantů

Sabaton na začátku příštího roku zavítají do Česka a předvedou se rovnou dvakrát. První z koncertů bude hostit 7. února 2015 pražské Forum Karlín, o den později pak kapela fanouškům rozproudí krev ve zlínské hale Euronics. Jistě se můžeme těšit na píseň Far from the Fame, která je v naší republice velmi dobře známá, jelikož popisuje osudy československého leteckého maršála Karla Janouška. Na řadu však přijdou i další písně, a to nejen z posledního alba Heroes, které vyšlo v letošním roce. 

Skupina Sabaton vystoupí 7. února v Praze a o den později ve Zlíně Skupina Sabaton vystoupí 7. února v Praze a o den později ve Zlíně Zdroj: Oficiální facebookový profil skupiny Sabaton

Sabaton je celosvětově známou kapelou ze švédského města Falun, kde byla v roce 1999 založena. Valná většina jejích textů je inspirována historickými bitvami nebo obecně válkami. Skladby velmi často odkazují na události a osobnosti z první a druhé světové války, ale čerpají inspiraci i z jiných konfliktů. Ve svém rodném městě každoročně pořádají festival Sabaton Open Air.

Kapely si velmi brzo po jejím vzniku všimly nahrávací společnosti, a tak měli její členové ještě před vydáním svého prvního alba na výběr mezi několika labely. Rozhodli se pro italský Underground Symphony, pod kterým vydali promo CD Fist for Fight, jež mělo předznamenat jejich budoucí tvorbu. V roce 2002 mělo být vydáno jejich debutové album Metalizer, k čemuž ale nakonec nedošlo.

Druhé album, Primo Victoria, které vyšlo pod labelem Black Lodge v roce 2005, už bylo úspěšnější a započalo éru válkou inspirovaných textů. Nedlouho po jeho vydání přijali Sabaton nového člena, Daniela Mÿhra, aby osvobodili zpěváka Joakima Brodéna od hraní na klávesy. Attero Dominatus, jak se jmenuje třetí album kapely, pokračovalo ve válečné tematice předchozího alba. Obsahuje například skladby čerpající z války o Falklandy nebo bitvy o Berlín ke konci druhé světové války a vyšlo v roce 2006.

 

 

Roku 2007 se nakonec kapela vrátila k albu Metalizer, které vydala společně s Fist for Fight, a přidala dosud nevydaný song Birds of War. Aby toho nebylo málo, hned následujícího roku vypustil Sabaton do světa další album. The Art of War bylo inspirováno stejnojmenou knihou čínského generála a filozofa Sun Tzu. Album obsahuje také singly Cliffs of Gallipoli a Ghost Division. Metalový tank Sabaton se rozjel a nebylo už možné jej zastavit. V roce 2009 vystoupili na britském Bloodstocku, otevírali po celé Evropě festival Hammerfall Tour a ke konci roku ještě vyjeli na tour s kapelou Dragonforce.

Ještě v témže roce oznámili název svého příštího alba: Coat of Arms. Deska, které se z velké části věnuje druhé světové válce, byla ale kvůli velké časové vytíženosti kapely vydána až v květnu 2010. Byla podpořena celoevropským turné. Časem se začaly šířit zvěsti, že se cesty členů kapely rozcházejí, což Joakim potvrdil v roce 2012. Bez oficiálního udání důvodu odchází kytaristé Oskar Montelius a Rikard Sundén, bubeník Daniel Mulback a klávesák Daniel Mÿhr. Do kapely pak přichází kytaristé Chris Rörland a Thoobe Englund a bubeník Robban Bäck. Post klávesáka zůstává volný a kapela při koncertech používá samply.

Ve stejném roce bylo také vydáno album Carolus Rex, které kapela nahrála ještě v původní sestavě. Bubeník Robban Bäck po roce kapelu opouští a přenechává bubenickou stoličku Hannes van Dahlovi. Letos v lednu bylo vydáno zatím poslední album kapely s názvem Heroes, které se stalo opravdovým hitem a vyšvihlo se na první příčku oficiálního švédského hudebního žebříčku. Toto album také obsahuje i již zmíněnou píseň inspirovanou československým letcem. 

Vystoupení tohoto nezastavitelného uskupení je jistě něčím, co si žádný fanoušek powermetalu nemůže nechat ujít, a tak je únor příštího roku se svými dvěma koncerty výbornou příležitostí. Ať už se vydáte do Zlína nebo do Prahy, určitě to bude stát za to! A kdybyste byli stále na vážkách, jistě vás přesvědčí nizozemský symphonic metal v podání kapely Delain a finští powermetaloví bratři (a sestra) Sabatonů Battle Beast.

Další informace

  • Název akce: Sabaton, Battle Beast, Delain
  • Datum: sobota, 07 únor 2015
  • Místo: PrahaForum Karlín
  • Cena: 700
Napsal(a):

Zanechat komentář