Struny podzimu odkryly program jubilejního ročníku

Festival Struny podzimu odtajnil program letošního jubilejního ročníku. Navazuje na již zaběhlou koncepci, ale přichází i s ozvláštněními, které leckterého posluchače překvapí. A kdo letošní podzim rozezní své struny? Mnoho strun program neslibuje, spíše se specializuje na hlasový projev.

A Filetta A Filetta Zdroj: strunypodzimu.cz

Dvacátý ročník Strun podzimu se bude konat v časově sevřeném úseku od 5. října do 19. listopadu. Zahajovací koncert proběhne ve slavnostním prostoru Státní opery 5. října a vystoupí zde mallorská zpěvačka Buika, která se nechala inspirovat nejrůznějšími žánry spadajícími pod world music. V její tvorbě můžeme slyšet vliv španělského flamenga, maurské rytmy i odkaz na klasické jazzové zpěvačky. V minulosti spolupracovala například s Chickem Coreou nebo s Nelly Furtado, takže je na první pohled zřejmé, že se nebojí ani tradičního jazzu, ani mainstreamu. Do svého repertoáru zahrnuje především cover verze nejrůznějšího charakteru, ale posledním albem se představila také jako skladatelka.

O čtyři dny později, tedy 9. října, zůstaneme v České republice. Na programu je totiž projekt Zdeňka Lišky - Marketa Lazarová. Zdeněk Liška byl autorem filmové hudby a napsal ji k více než dvěma stům filmům. Nechtěl, aby se jeho hudba hrála bez vizuálního doprovodu. Autor filmové hudby Petr Ostrouchov však dostal svolení ke zpracování, a tak Marketa Lazarová zazní v podání sboru, dvacetičlenného instrumentálního souboru a také bude doplněna o pěvecká i herecká sóla.

Ve skladatelském duchu se ponese i večer 12. října. Postminimalistický David Lang zazní v podání Theatre of Voices pod taktovkou Paula Helliera. V prostorách pamatníku na Vítkově představí Langovo známé a oceňované dílo The Little Match Girl Passion.

 


Pak lehce odcestujeme, ale stále zůstaneme v Evropě. Korsické vícehlasé zpěvy předvedou již osvědčení A Filetta v Českém muzeu hudby 20. října. Nicméně pro tentokrát si na pódium přizvou také zpěvačku z větší dálky. Libanonka Fadia Tomb El-Hage přidá do evropské hudební tradice zcela nový prvek východu a půjde tak o kontrastní dialog dvou kultur a světských a duchovních písní, které zazní v korsičtině, arabštině a syrštině.

Varhany. Co si pod tímto slovem-nástrojem představíte? Kostel? Duchovní hudbu? Cameron Carpenter se chystá ukázat tento nástroj ve zcela jiném světle 25. října. Nejenže upoutá ihned svým zevnějškem, ale i jeho repertoár čítá mnoho skladeb, a to hlavně úplně odlišných. Najdeme zde klasické skladatele jako Johanna Sebastiana Bacha, ale i jeho vlastní skladby i filmovou hudbu. Zatím svůj um naposledy představil na své desce If You Could Read My Mind.

Pro jazzové nadšence si festival tentokrát nepřichystal legendu žánru, jako tomu bylo v posledních několika letech, kdy na festivalu vystoupili například Charles Lloyd, Sonny Rollins , Wayne Shorter nebo Ahmad Jamal. Tentokrát vsadili na mladší ročník – Jasona Morana. Tohoto klavírního umělce mělo festivalové publikum již možnost vidět v Rudolfinu právě s doprovodnou kapelou již zmíněného Charlese Lloyda. Velkým vzorem mu je Thelonius Monk, ke kterému se rád navrací, ale nejsou mu cizí ani prvky afrobeatu, funku nebo hiphopu. Doprovázel mnoho umělců, z nichž jmenujme Cassandru Wilson. Důvodem je, že i ona na festivalu vystoupí.

Návraty. To je letošní motto Strun podzimu. Dalším z účinkujících je Gil Shaham, který taktéž na festivale vystoupil – a to v roce 2009. Tentokrát ho v Rudolfinu doprovodí newyorský orchestr Sejong Soloists. Pro publikum si připraví skladatele, jako jsou Bach, Vivaldi, ale také aranže současného jihokorejského Suhki Kanga. Philippe Jaroussky vystoupil na festivale v roce 2012. S tímto koncertem se festival znovu navrací ke svým kořenům – a ty jsou v prostorách Pražského hradu. Zároveň tentokrát Jaroussky zazpívá i verše francouzského prokletého básníka Paula Verlaina, jehož jeden verš mají Struny podzimu jako motto: „Když podzimem pláč strun jak sen tiše zní..."

 

 

Na závěrečném koncertu 18. listopadu v Lucerně vystoupí již zmíněná Cassandra Wilson. Kontraalt v podání této jazzové zpěvačky zazní v písních z jejího posledního alba Coming Forth by Day, což je především pocta Billie Holiday. Emotivní písně jako Don´t Explain nebo Lady Sings the Blues zazpívá zpěvačka, které také již jednou úspěšně koncertovala na prknech Rudolfina v rámci Strun podzimu.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

Novinkou jsou také Encores – přidané koncerty od 22 hodin po hlavním vystoupení. Přídavné koncerty se zatím týkají koncertu Davida Langa, Camerona Carpentera, který si zahraje v duelu s českou varhanicí Katt a Jasona Morana. Ve čtvrtek 19. listopadu proběhne Spotlight – klubová akce, která ještě nemá zveřejněný program. od 16. do 18. října bude v divadle Minor a na Novoměstské radnici připravený program pro děti – doprovodná akce Struny dětem. Předprodej veškerých vstupenek je již zahájen v předprodejních sítích nebo na stránkách festivalu. Cenové rozpětí je od 190 korun do 2190.

Další informace

  • Název akce: Struny podzimu
  • Datum: pondělí, 05 říjen 2015
  • Místo: Praha
  • Cena: 190-2190 Kč
Napsal(a):

Zanechat komentář