V Úněticích se uskuteční první český ukulele festival

Poslední prázdninový víkend proběhne v historické obci Únětice 1. český ukulele festival. A vlastně to bude vůbec první takový festival v celé střední Evropě. Do Česka se sjedou výborní světoví muzikanti hrající na ukulele a těšit se můžeme i na mnohé české umělce.

Ukulollo Ukulollo Zdroj: ukulollo.com

Festival vzniká pod patronátem Spolku pro obnovu únětické kultury a jeho záměrem je mezinárodní, kulturně bohaté prostředí motivující ke hře na tento drnkací nástroj. Akce chce poskytnout jak příjemnou zábavu, tak vzdělávací program. Proto festival pořádá řadu zajímavých workshopů, vedených zahraničními i domácími hudebníky. Účastnit se jich může každý, ať už s hrou na ukulele zkušenosti má nebo ne. U zahraničních interpretů jsou vždy překladatelé.

Čtěte také: Grabštejn ožije festivalem alternativní hudby a divadla

Zahájení festivalu proběhne už ve čtvrtek 29. srpna v centru Prahy koncertem v Malostranské besedě. Zde od sedmi hodin večer zahrají například vynikající francouzský hudebník Yan Yalego propojující anglo-americké tradicionály s kreolsko-francouzskými variacemi, nebo Paul Moore z Izraele, který chce na festivalu představit svůj projekt Ukulele pro mír.

Společně s Belgičanem vystupujícím pod pseudonymem Ukulelezaza tvoří duo Betty's Boys, které si budete moci také poslechnout. Moore se živí i jako učitel hry na ukulele a na festivalu povede workshop pro začátečníky. Kdo bude chtít, může se později z Malostranské besedy přesunout ještě do klubu Újezd, kde od půl deváté vystoupí italský muzikant Ukulollo.
 

 

Od pátku do neděle bude festival probíhat přímo v Úněticích na okraji Prahy. Prostory poskytne areál únětického pivovaru a koncerty se budou odehrávat v pivovarské stodole. Hlavní program festivalu patří sobotě 31. srpna. V jedenáct hodin dopoledne ho zahájí český Ukulele swing band. Po nich budou následovat koncerty Paula Moorea, Yana Yalega, Ukulelezaza, The D'ukes a mnohých dalších vynikajích hudebníků.

Celý den nabízí opravdu pestrý kulturní program a mnoho workshopů, na které je ale třeba se předem přihlásit pořadatelům festivalu. Každý workshop stojí 150 korun na osobu. Letošní 1. český ukulele festival je opravdu velmi zajímavá, ale poměrně malá akce. Z tohoto důvodu, aby se zabránilo přelidnění, je k dispozici pouze 300 celodenních lístků. Kdo by se chtěl na festival přijít podívat, měl by si lístky koupit raději co nejdříve, a to za cenu 300 korun. Vstupenky na čtvrteční koncerty v Praze nejsou v ceně vstupenky na festival a lze je zakoupit přímo na pokladně Malostranské besedy. V případě, že by vstupenky na festival byly již vyprodané, je možnost koupit si i krátkodobý vstup.

Další informace

Napsal(a):

Zanechat komentář