15.10.2012 17:00

Rozhovor s Clou: Jsme staří psi, co se naučili nové triky

Clou se vracejí zpět na scénu. Během své hudební odmlky pánové chytili druhý dech a nyní se vracejí plni síly s novým albem. Deska Old Dogs New Tricks slibuje jedinečný poslech. Co o svém návratu říkají samotní Clou, jsme pro vás zjišťovali v rozhovoru.

Co se stalo, že jste na nějaký čas opustili pódia a stáhli se do ústraní?

Lukáš: Zmizeli jsme proto, že jsme neměli materiál, se kterým jsme mohli hrát. Nejsme ten typ kapely, která žije ze svých starých hitů. Proto jsme zmizeli. Bez nové desky nejsi schopná jezdit na koncerty a lidé tě přestanou zvát.

Takže během celé pauzy jste pracovali na novém materiálu?

Lukáš: Ano, během čtyř let jsme pracovali na novém materiálu. Ale v podstatě před rokem jsme zjistili, že materiál, který máme, není dobrý. Takže jsme ho dali k ledu. A trošku jsme si sami řekli v kapele, kam bysme chtěli směřovat a že opravdu chceme natočit novou desku. Původním materiálem jsme si nebyli jistí, takže jsme natočili zbrusu nový, který je v podstatě starý rok. A právě ten budeme představovat na nové desce.

V čem je tenhle nový materiál jiný?

Petr: To všechno uslyšíš na desce. Ale důležité je, že jsme si nějakým způsobem řekli, jak to chceme dělat, jakým procesem. A ono nám to fungovalo. Nové písničky jsou to, co chceme vydávat, to je to, za čím si chceme stát.

Rae: A stojíme.

Trávíte teď ve zkušebně hodně času?

Rae: To nás teď teprve čeká. Určitě tam budeme trávit hodně času. Do křtu budeme intenzivně připravovat nové věci.

Petr: Zatím jsme ještě pořád ve studiu, ale až desku dokončíme a vydá se, potom se hned přesuneme do zkušebny.

2012 09_27_Clou_01
Jak dlouho už nahráváte?

Petr: Asi dva měsíce. Ale je to docela náročné.

Rae: Jsou dny, kdy to jde skvěle, ale pak jsou dny, kdy máš pocit, že horší už to být nemůže. (smích) A na konci se samozřejmě nikdy nestíhá.

To by bylo naopak podezřelé, kdyby se stíhalo…

Petr: To je pravda. Asi to není jen náš problém. Je to všude.

Převážná většina vašich skladeb je zpívaná v angličtině. Zůstali jste u angličtiny i na novém albu?

Rae: Absolutně. Myslím, že tahle kapela jiným jazykem nikdy zpívat nebude. Co si pamatuju, udělali jsme dvě výjimky. A to byl Květ lásky, takový srandasong. Ten jsme udělali kdysi v prvopočátcích kapely. A potom jsme udělali cover od Karla Gotta Dám dělovou ránu. A vlastně ještě jeden song. Udělali jsme Rockstar s Indym. Nikdy neříkej nikdy, ale myslím si, že angličtina nás neopustí.

Čtěte také: Clou jsou zpět. Návrat zdobí nové album Old Dogs New Tricks

2012 09_27_Clou_Rae_02Hodně kapel vnímá angličtinu jako handicap. Cítíte to taky tak?

Rae: Asi jo, ale angličtina nás vždycky hodně bavila. Tam to přišlo přirozeně. Poslouchali jsme vždycky anglicky zpívající kapely, naše největší modly zpívaly anglicky. Nás nikdy ani nenapadlo zpívat česky. K tomu, co máme rádi, zkrátka patří angličtina. To byl hlavní důvod, proč jsme začali zpívat anglicky. A navíc jsme v tom neviděli žádný problém. Angličtina je mezinárodní jazyk. Od revoluce už uběhla nějaká doba a každý by se měl anglicky učit. Takže zas tak velký handicap to nebude. Někdo to tak vnímat může, ale nás to takhle baví.

Petr: To je vlastně klasická otázka dilematu. Ale my bysme asi jiný nebyli. Nedokážeme si to představit. Ač jsme to ze začátku zkoušeli a třeba někteří fanoušci nám píšou, že se jim to hrozně líbí, že bysme měli zpívat v češtině. Ale my si to prostě nedokážeme představit, pro nás je zpěv v angličtině samozřejmost.

Kolik bude na albu skladeb?

Petr: Jedenáct.

Objeví se na něm i pomalejší kousky?

Petr: Tempově pomalejších věcí je tam víc, ale balada je tam jenom jedna, duet.

Tenhle duet je takové malé překvapení. Řeknete mi k němu nějaké detaily?

Lukáš: Ta písnička vznikala u klavíru doma. A při psaní jsem zjistil, že zpěv je dost vypjatý. A tak mě napadlo, že by to mohla být komunikace holky s klukem, a tím pádem duet. A ještě než jsem tu písničku představil klukům, už byla myšlená jako duet.

S kým si duet zazpíváte?

Lukáš: Jako nejvhodnější adeptka nám přišla Marta (Jandová, pozn. redakce), kterou známe a jsme kámoši.

Petr: Marta nás má ráda. (smích)

Lukáš: Už s námi byla i ve studiu a nazpívali jsme to. Text je v podstatě o tom, že holka se chce vrátit ke klukovi a on dělá trošku zagorku, protože si není jistý, jestli jí má věřit a jestli jejich společná cesta bude fungovat.

Petr: Ta písnička je na duet skvěle stavěná. Je to úplně supr.

Jak vám to ve studiu s Martou klapalo?

Lukáš: Marta je profesionál. Kdyby si sedla do supr bouráku, tak pojede rychle a bude trhat asfalt. Takže Marta ve studiu trhala uši a fungovalo to.

Petr: Ona je taková svá. Je to fajn holka, se kterou je legrace.

 

 

Přemýšleli jste o tom, že ji vezmete s sebou na nějaké koncerty?

Rae: Všude pojede! (smích)

Lukáš: Nad tím se ani nedá přemýšlet. Samozřejmě že nepojede. Myslíš si, že by jela kvůli jedné písničce s takovýma vobejdama a ještě by za to nedostala ani korunu? (smích) To by se musela jedině do jednoho z nás zamilovat, ale my jsme všichni šťastně ženatí.

Třeba ji zlákáte alespoň na křty…

Lukáš: Byli bysme rádi.

Rae: Uvidíme.

Petr: Určitě se jí zeptáme, ale nemůžeme s tím dopředu počítat.

Kdy a kde se bude vlastně křtít?

Lukáš: 6. 12. je křest desky v Praze v Lucerna Music Baru a 15. 12. je křest v Brně v Metru.

Už začínáte přemýšlet nad show, kterou posluchačům předvedete?

Petr: Na to je teď ještě moc brzo. Pořád se ještě soustředíme na dotočení desky. Kdyby ses nás zeptala třeba za dva měsíce, tak už možná budeme něco vědět. (smích)

Rae: Chystáme tu nejnudnější show a hodně písniček chceme zkazit. (smích) Ne, samozřejmě že chceme, aby show byla co nejlepší. Aby ten koncert byl nezapomenutelný. A nejenom ten koncert, ale celá tahle nová éra.

2012 09_27_Clou_Petr_03

Vaše nové album je jiné, nové. Je někdo, kdo vás při nové tvorbě nějakým zásadním způsobem ovlivnil?

Rae: Myslím si, že každého neustále něco ovlivňuje. Jsme muzikanti. Posloucháme muziku, každý jinou. Něco máme společného, do toho má každý nějaké svoje věci, co má rád. To asi takhle bude celý život. Je těžké na to odpovědět nějak konkrétně.

Petr: My jsme se o tom bavili i dřív. Já, teď mluvím jen za sebe, jsem už takový starší a už moc neposlouchám novou muziku.

Lukáš: Co dělají mladí, viď? (smích)

Petr: Noo. (smích) Takže prakticky ze mě vychází pořád to samé. Taky proto jsme se rozhodli, že producenta nové desky nám bude dělat náš bývalý kytarista Pavel, který tomu dal trošku jiný nádech.

Lukáš: Péťa to nazval perfektně. Bylo jedno období, kdy jsme si vůbec nerozuměli. To jsem měl pocit, že Rae poslouchá jenom hip-hop a pecky od osmdesátého roku dolů. A Péťa poslouchá rock z devadesátek, který jsem vždycky nenáviděl. (smích) A jediní, kdo poslouchali novou muziku, jsme byli já a Pavel. A potom jsem přišel na to, že on opravdu může přetvořit naše nápady z dvacátého století, může je přesunout a dát jim tvář jednadvacátého století a moderního rocku. Dali jsme mu tu důvěru a zaplaťpánbůh za to.

Petr: Je to prostě moderní deska. S tím souvisí i její název: Starý psi nový triky. Ne že staré psy novým trikům nenaučíš. Old Dogs New Tricks.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.