Český slavík Mattoni 2012: Éra Karla Gotta je u konce. Dnes je v kurzu Klus

Čtyřicátý sedmý ročník ankety Český slavík Matonni je již za námi a přinesl nejedno překvapení. Žádná z kategorií snad nebyla okupována jedním interpretem tak dlouho jako zpěvák. Král Karel Gott byl však z trůnu sesazen a korunu si na hlavu místo něj položil Tomáš Klus.

Tomáš Klus vyhrál kategorii zpěvák Tomáš Klus vyhrál kategorii zpěvák Zdroj: youtube.com

Výsledky ankety Český slavík Mattoni 2012 byly slavnostně vyhlášeny 24. listopadu večer. Milovníci české hudby letos svým oblíbencům poslali více než 130 000 hlasů. Toto číslo je dokonce vyšší než v loňském roce, a to o přibližně dvacet tisíc.

Velkou část hlasů si přivlastnila Lucie Bílá, která opět získala titul absolutní vítězky ankety. Patnáctá cena v kategorii zpěvačka poputuje rovněž do domu Lucie Bílé, která si svůj post nejlepší české interpretky obhájila. Druhé místo patří Lucii Vondráčkové. Ewa Farna byla za svou práci oceněna třetí příčkou.

Vody poněkud rozčeřilo vyhlašování kategorie zpěvák. Vláda Karla Gotta byla přerušena, a k moci se tak dostal Tomáš Klus, který základ svého úspěchu vidí ve skladbě Pánubohudooken. Karel Gott, který za svou kariéru získal třicet sedm Zlatých a Českých slavíků, obsadil druhé místo. Jeho slova prozradila, že Tomášovi vítězství přál. Rovněž okomentoval situaci v současném hudebním světě. Karel Gott se nechal slyšet, že dnes již nestačí dobře zpívat, ale rovněž je nutné pružně reagovat na aktuální situaci ve společnosti.

 

 

Bronz si odnesl Daniel Landa, který nedávno oznámil konec své kariéry. Landa si za mikrofonem nebral servítky a řádně se opřel, do čeho mohl. Kritice se nevyhnula média, nelegální stahování hudby či vítězství komunistické strany v krajských volbách. Publikum na zpěváka s živým kohoutem v ruce, který měl symbolizovat Landův odchod z hudební branže a přerod v kouzelníka, však reagovalo poměrně rozpačitě.

Ceny se rozdávaly rovněž v kategorii skupina. Prvenství obhájili rockoví Kabáti. Na záda jim dýchali Nightwork. Třetí místo si pro sebe urvali Chinaski.

Kromě vítězů hlavních kategorií jsme se dozvěděli také jména umělců, kteří byli nominováni do kategorií vedlejších. Kategorii Slavíci bez hranic vyhráli slovenští No Name. Skokanem roku se stali Eddie Stoilow, objev roku patří Koblížkům. Cenu české MTV za videoklip roku získala Tereza Kerndlová. Poprvé se také předávala cena Hvězda, která je určena hudebníkům, kteří září především díky internetu. Letos si ji odnesli Charlie Straight.

Napsal(a):

Zanechat komentář