Maddie & Tae: Nová krev v současné country Doporučený

Současná americká country scéna je pro tuzemského posluchače stále ne úplně dostupným artiklem už jen proto, že do České republiky, ale můžeme říci, že i do větší části Evropy, američtí hudebníci tohoto stylu vůbec nejezdí. Nicméně i přesto se můžeme dostat k zajímavým interpretům a skladatelům. A mezi takové patří i pěvecké duo Maddie & Tae.

Maddie & Tae Maddie & Tae Zdroj: maddieandtae.com

Lze polemizovat, do jaké míry se současná country protíná s popovou a mainstreamovou scénou, jako například Taylor Swift, která už od country odběhla opravdu daleko. I talentovaná Miranda Lambert se s novými skladbami z posledního alba víceméně vzdala atmosféry příběhů, jako tomu bylo na první desce Kerosene, a vyrazila cestou upravovaného hlasu i umělých nástrojů. Mladí hudebníci se však stále najdou.

S popcountryovou zpěvačkou, která vyhrála americký Idol, Carrie Underwood už dvojice pětadvacetiletých zpěvaček Maddie & Tae v roce 2019 odjela turné. Dvě mladé dívky, vlastními jmény Madison Marlow a Taylor Dye, docházely na hodiny zpěvu ke stejnému hlasovému kouči v Dallasu, kde se nakonec prvně setkaly. I když Maddie pochází z Texasu a Tae z Oklahomy, sedly si nejen hudebně, ale staly se z nich i výborné kamarádky.

Každý víkend se vracely do Nashvillu, Mekky bluegrassu a country, kde nahrávaly první skladby, zatímco během týdne ještě navštěvovaly střední školu. Poté, co školu dokončily, obě se přestěhovaly do Nashvillu natrvalo a zanedlouho vydaly první singl Girl in the Country Song. Kritikou ale píseň nebyla přijata nijak valně, nejvíce vadilo, že se její styl podřizuje současnému countryovému podžánru bro-country, který zapadá spíše do maintreamové a popové škatulky než do samotné country, byť je jí silně ovlivněn.

 

 

Nicméně i přes tento fakt se singlu velmi dařilo, a tak následovalo LP s dalšími třemi skladbami: Sierra, Fly a Your Side of Town. Skladbám může být vyčítána popová linka, nicméně když si dívky střihly tyto skladby živě a akusticky, nikdo nemůže popřít, že jsou obě zpěvačky talentované a jejich písně mají něco do sebe, když si trochu pohrály s jejich aranží. Propracované pěvecké harmonie i instrumentální doprovod se vydařil, nicméně po poslechu písní musí být posluchač trochu zmatený.

I když děvčata vystupují jako duo a obě jsou skvělé zpěvačky, při vystoupení se spíš zdá, že Maddie je hlavní vokalistka a Tae pouze doprovodná. Uvidíme, co s tímto konceptem do budoucna vymyslí, mnoho fanoušků se už na internetu vyslovilo, aby Tae dostala v kapele větší sólový prostor a sama se v rozhovorech také svěřila, že v budoucnu by ráda zpívala více, nicméně doposud jim takto rozvrstvené vokály jednoduše vyhovovaly. 

Důvodem, proč volím ukázky čistě akustické, je jednoznačný, písně vyznívají mnohem lépe. V  After the Storm Blows Through, Your Side of Town nebo Downside of Growing Up využívají typické nástroje, jako jsou kytara, housle nebo decentní perkuse a texty se rozhodně více přibližují příběhovosti a emocím country než nicneříkajícím popovým popěvkům.

Zatím jen jedno album

V srpnu roku 2015 vyšlo jejich debutové a zatím jediné album Start Here, na kterém se objevily i všechny zmíněné skladby. Nicméně se pak duo na delší dobu odmlčelo a s novou skladbou přišly až v roce 2018.

 

 

Friends Don't mohla symbolizovat, že se duo chystá vydat další desku, nicméně netypicky v dubnu 2019 vydalo EP One Heart to Another s pěti skladbami včetně singů Die From A Broken Heart a Tourist In This Town. Zpěvačky prý chtěly, aby jejich nové skladby dozrály a vypilovaly je natolik, aby s nimi byly před jejich vydáním naprosto spokojené, a to byl důvod, proč se na skoro čtyři roky odmlčely.

V říjnu téhož roku se ale na scéně objevily znovu – s dalším EP Everywhere I'm Goin', na kterém je opět pět skladeb včetně stejnojmenné s celým EP a s písní Bathroom Floor. Skladby si tedy pro fanoušky dávkovaly pozvolna, nicméně pokud obě EP z roku 2019 spojíte, vydají na klasické album se standardními 10 skladbami. Jak se cesta těchto dvou nadějných zpěvaček bude vyvíjet dál, budeme moci sledovat stále. 

Napsal(a):

Zanechat komentář