Eric Clapton se po sedmi letech vrací do O2 areny Doporučený

Britský kytarista, zpěvák a hudební skladatel Eric Clapton opět potěší fanoušky v České republice. Po dlouhých sedmi letech se příští rok znovu objeví v pražské O2 areně. Koncert, který zároveň odstartuje měsíční evropské letní turné, se uskuteční v květnu.

Eric Clapton Eric Clapton Zdroj: pořadatel koncertu

Eric Clapton od dubna do září letošního roku absolvoval turné po Asii, Spojených státech amerických a několika evropských zemích. Na konci září ještě potěšil fanoušky svou účastí na americkém Crossroads Guitar Festivalu, na kterém se během dvou dnů sešli při jedinečné spolupráci nejlepší kytaristé světa. Pražské publikum však o autora hitů Leyla nebo Tears in Heaven nepřijde.

Kariéra zpěváka a kytaristy Erica Claptona započala v šedesátých letech, kdy prošel kapelami Roosters a The Yardbirds. Poté se připojil k The Bluesbreakers a spolupracoval s Johnem Mayallem. Největší úspěch zaznamenal s tříčlennou kapelou Cream, ve které se sešli tři výborní hudebníci své doby s vlastním názorem na hudbu – Eric Clapton, basový kytarista Jack Bruce a bubeník Ginger Baker. Trio dokázalo propojit rockové postupy s blues a hard rockem, ale proslavilo se hlavně díky sáhodlouhým živým improvizacím. Během let 1966 až 1969 natočili Cream čtyři studiová alba, která se v Ericově hudební kariéře stala stěžejními.

V sedmdesátých letech zakotvil v kapele The Derek and the Dominos a stejně tak nastartoval sólovou kariéru. Souběžně s vlastní tvorbou spolupracoval s nejrůznějšími předními hudebníky včetně Franka Zappy či Petea Townshenda. V dětství ho vychovávali prarodiče a dlouho do dospělosti se potýkal s malým sebevědomím, později si prošel silnou drogovou i alkoholovou závislostí, ze které se dlouhodobě léčil. Když se dostal z léčebny, začal pomáhat lidem, kteří se potýkali s podobnými problémy, a založil na karibském ostrově Antigua vlastní léčebnu nazvanou Crossroads. V roce 1991 ovlivnila Ericův život smrt jeho malého syna Conora po pádu z okna a skladatel napsal jednu ze svých nejznámějších a nejsilnějších balad - Tears in Heaven.

 

 

Clapton s sebou do Prahy přiveze i své dlouholeté spolupracovníky, Nathana Easta (basová kytara), Paula Carracka (klávesy), Chrise Staintona (klávesy), Doyla Bramhalla II (kytara), a vokalistky Sharon Whiteovou a Katie Kissoonovou. Čtyřiasedmdesátiletý hudebník je mimo jiné členem Rokenrolové síně slávy, držitel 18 cen Grammy včetně ceny za celoživotní dílo nebo Řádu britského impéria. Prestižní hudební magazín Rolling Stone zařadil Erica Claptona na druhé místo v žebříčku 100 nejlepších kytaristů všech dob. Claptonův akustický koncert v rámci série hudební stanice MTV Unplugged z roku 1992 se stal jedním z nejsledovanějších televizních koncertů a dodnes patří k nejznámějším počinům tohoto britského interpreta.

Sledujte Musicweb na Facebooku:
 

Do největší české haly - pražské O2 areny - zavítá Eric Clapton 29. května 2020. Praha navíc bude první z 15 zastávek, které hudebník na starém kontinentu během jednoho měsíce absolvuje. Prodej vstupenek na koncert v O2 areně bude zahájen 11. října 2019 od 10 hodin v prodejních sítích Ticketmaster a Ticketportal.

ERIC CLAPTON – LETNÍ EVROPSKÉ TURNÉ 2020

29. 5. Praha, Česká republika O2 arena

31. 5. Mnichov, Německo Olympiahalle

2. 6. Stuttgart, Německo Schleyerhalle

3. 6. Düsseldorf, Německo ISS Dome

5. 6. Curych, Švýcarsko Hallenstadion

6. 6. Milán, Itálie Mediolannum Forum

8. 6. Bologna, Itálie Unipol Arena

18. 6. Antverpy, Belgie Sportpalais

19. 6. Amsterdam, Nizozemsko Ziggo Dome

21. 6. Kodaň, Dánsko Royal Arena

22. 6. Kodaň, Dánsko Royal Arena

25. 6. Helsinky, Finsko Hartwall Arena

27. 6. Petrohrad, Rusko Ice Palace

29. 6. Moskva, Rusko Crocus Hall

30. 6. Moskva, Rusko Crocus Hall

Přehled

 • Název akce: Eric Clapton
 • Datum: pátek, 29 květen 2020
 • Místo: O2 arena
Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Soutěžte o 2x2 lístky na koncert G.Love

  Před lety o sobě tvrdil, že je druhý Elvis, o několik let později nabízel řešení všech problémů jako „brácha superhrdiny“ – tehdy ve spojení s vydáním alba Superhero Brother – málokomu by to prošlo, ale tady jde o pana Lásku - kytaristu a zpěváka Garretta Duttona, vystupujícího pod jménem G. Love.

 • Foto: Ulrich Ellison, Bounty Rock Cafe, Olomouc, 8. 10. 2019

  Rockový Mozart, jak jej nazvali v upoutávce, Ulrich Ellison and Tribe Blues zahrál v olomouckém Bounty svůj napínavý a harmonický mix vláčného i výbušného rocku, jižanského blues, keltské a lidové hudby. Pódium mu však nestačilo, tak vešel mezi diváky a zahrál jim nejen "do ouška" ale také, sednuvší si ke stolu, k dobrému pivečku!

 • Beth Hart si Prahu oblíbila. Další koncert chystá i na rok 2020

  Bluesrocková diva Beth Hart se dlouho do Prahy nepodívala, vše se ale změnilo v roce 2012, kdy zde prvně vystoupila ve vyprodaném Lucerna Music Baru a rok později se na stejné místo vrátila. Krátkou přestávku vystřídaly hned čtyři koncerty v průběhu tří let ve Foru Karlín, přičemž zatím poslední se uskuteční 6. prosince. Ještě před ním ale zpěvačka zveřejnila datum dalšího plánovaného koncertu v Praze, tentokrát v nových prostorách O2 universum.

 • Hvězdy flamenca vystoupí v listopadu v Praze

  Praha v listopadu opět oslaví Mezinárodní den flamenca - fenoménu, který pomocí spontánní hudby a tance, plnými nespoutané energie, touhy i vášně oslovil celý svět. Jeho českým příznivcům je určen již pátý ročník festivalu Día del Flamenco - Den flamenca.

Další podobné články