Fanfare Ciocarlia představí Praze východoevropské rytmy

Romská kapela Fanfare Ciocarlia pocházející z Rumunska 13. dubna roztočí Lucerna Music Bar svými chytlavými rytmy a gypsy muzikou východní Evropy.

Fanfare Ciocarlia Fanfare Ciocarlia Foto: oficiální stránky

Dvanáctičlenná skupina pocházející z malé vesničky ve východním Rumunsku je vskutku kuriózní společenství. Oblast, ze které pochází, totiž byla za totality odříznuta od okolního světa, a proto se v ní hudba známá již z dob osmanské říše udržela až do dnešních dnů. Fanfare Ciocarlia se utvořila v roce 1996, kdy vesnici Zece Prajini navštívil německý hudební producent, který přesvědčil několik místních muzikantů, aby vytvořili něco více, než pouze typickou vesnickou kapelu hrající na svatbách či křtinách. S jeho pomocí se začalo formovat seskupení hudebníků, kteří již v současné době mají na svém kontě přes tisíc odehraných koncertů v bezmála padesáti zemích světa.

Hudba této svérázné skupiny hrající převážně rumunskou folkovou muziku je ovlivněna také dalšími směry z Turecka, Bulharska či Srbska a zároveň se také Fanfare Ciocarlia nechává ovlivňovat hudebními směry jako jsou blues nebo jazz. Toto vše dohromady vytváří kombinaci, která posluchače vrátí do dob venkovských tancovaček, poutí a starých tradic, ale zároveň ho také rozpohybuje chytlavými rytmy západních kultur. Co jistě také plní sály při jejich koncertech je také fakt, že všichni muzikanti hrají zásadně zpaměti či úplně improvizují a rádi s hudbou experimentují - proto je každé jejich vystoupení unikátní zážitek.

 

 

Mimo jiné se kapela dočkala také filmového zpracování. Ve snímku Iag Bari - Brass on Fire je zachycen poklidný život jednotlivých umělců v jejich malé vesnici, který je postaven do kontrastu s životem, se kterým se musí vypořádat během turné a při veškerých vystoupeních.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

Jejich hudba je známá po celém světě pro svůj výbušný a energický charakter, který rozpohybuje i toho nejzatvrzelejšího diváka. Skupina má na svém kontě již osm alb, z nichž nejnovější je z roku 2011 s názvem Balkan Brass Battle, na jehož tvorbě se podíleli další výborní muzikanti. Fanfare Ciocarlia také získala několik hudebních ocenění, mimo jiné BBC Radio 3 World Music Award z roku 2006, díky němuž se dostala do povědomí široké veřejnosti celého světa. Ale i přes to, že se tato kapela nechává inspirovat západními kulturami, stále ve svém jádru zůstává věrná romské folkové hudbě dávných obyvatelů rumunských vesnic.

Přehled

 • Název akce: Fanfare Ciocarlia v Praze
 • Datum: pondělí, 13 duben 2015
 • Místo: Lucerna Music Bar
 • Cena: 350-450 Kč
Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Foto: Laura Mvula, Forum Karlín, 15. 10. 2019

  Metaforicky bývá nazývána Ninou Simone moderní doby – styl její hudby mísí soulové, jazzové a R&B prvky způsobem, který má blízko k současné hudební univerzálnosti. Debutové album Sing to the Moon z roku 2013 poukázalo na její mimořádný talentu, následující deska The Dreaming Room z roku 2016 upevnila pozici Laury Mvuly jako zásadní umělecké osobnosti, již je dobré sledovat. My vám přinášíme fotoreport z koncertu v rámci festivalu Struny podzimu.

 • Seasick Steve přiveze opět své dřevní blues

  Již dvakrát svým strhujícím koncertem okouzlil návštěvníky festivalu Colours of Ostrava, dokonce i na hlavní scéně. V březnu 2019 se svérázný americký bluesman Seasick Steve, který často hraje na vlastnoručně vyrobené kytary, představil poprvé sólově v Praze. A naprosto nadchnul. Proto se do Prahy opět vrátí.

 • Foto: Erik Truffaz, Palác Akropolis, 27. 9. 2019

  Švýcarský trumpetista se opět zastavil na svém turné i v Praze, tentokrát v Paláci Akropolis i v klubu Jazz Dock. My vám přinášíme fotoreport z prvního zmíněného koncertu.

 • Foto: minus123minut, Lucerna Music Bar, Praha, 25. 9. 2019

  Prohlédněte si fotoreport ze křtu nového alba skupiny minus123minut, který se konal ve středu večer v pražském Lucerna Music Baru.

Další podobné články