Hossein Alizâdeh a Pejman Hadadi: Struny perského podzimu

Letošní ročník Strun podzimu nabízí velmi vyváženou žánrovou nabídku. V minulosti se festival specializoval především na jazz a klasickou hudbu v moderním hávu a styl world music byl spíše doplňkovým. Na podzim 2014 ale bude hrát prim nejen jazz, ale právě world music v různých variantách. Dojde i na výrazné perské duo.

Pejman Hadadi Pejman Hadadi Zdroj: oficiální stránka hudebníka

Festival Struny podzimu letos přiveze hned čtyři formace a umělce hrající etnickou hudbu, tudíž v programu očividně převažuje právě žánr world music. Pořadatelé vybrali velmi pestrou škálu z různých koutů světa a zároveň ty nejlepší hudebníky ve svém oboru. Mezi ně rozhodně patří Mariza zpívající teskné portugalské fado, výrazná zpěvačka flamenga Estrella Morente či tradiční polyfonní sbor z Gruzie Didgori. Dalším zástupcem z Asie budou Hossein Alizâdeh a Pejman Hadadi.

Íránská hudba skýtá mnohá zákoutí, která zahrnují duchovní rozměr, mystiku i poezii. Typickou formou pro íránské (perské) básně je gazel vzdáleně připomínající evropský sonet. Zdejší hudebníci využívají tuto básnickou formu jako inspiraci při hře již vzniklých melodií, které závazně využívají, dokážou však do této starší tradice vměstnat také improvizaci a najde se i prostor pro vlastní vyjádření s autorskými motivy. Dodnes užívaný systém, který byl v 19. století kodifikován jako sbírka melodií, se nazývá radif.

 

 

Tradiční pojetí představí dva uznávaní perští hudebníci - Hossein Alizâdeh a Pejman Hadadi. První jmenovaný je důležitou osobností perské hudby, radif se učil na teheránské univerzitě od známých mistrů. Alizâdeh hraje na tar a setar, což jsou strunné nástroje podobné loutnám. Vystupuje sólově v Íránu, ale také v Evropě, Asii a Severní Americe. Založil však i soubory Aref a Hamavayan, se kterými nahrál mnoho studiových desek.

Pejman Hadadi patří mezi nejvýznamnější perkusionisty v íránské hudbě. Člen souborů Zarbank a Dastan používá inovativní techniku hry na tombak, což je tradiční bicí nástroj perské hudby. Nahrával desky s mnoha americkými, tureckými i indickými hudebníky.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

V propojení obou přístupů, tradičního i novátorského, přináší dvojice neotřelé hudební pojetí perské hudby. Hossein Alizâdeh a Pejman Hadadi vystoupí v rámci Strun podzimu na Pražské křižovatce (v kostele sv. Anny) ve čtvrtek 23. října od půl osmé večer. Vstupenky jsou k dostání v předprodejní síti Ticketpro či na oficiálních stránkách festivalu v cenovém rozmezí od 190 do 650 korun. Přijďte si užít pravý orientální hudební večer!

Další informace

Napsal(a):

Zanechat komentář