Islandští mágové Árstídir vystoupí v Lucerna Music Baru

O tom, jak krásná může být současná islandská hudba, nás už několik let úspěšně přesvědčuje Björk či Sigur Rós, ti to dokonce dokázali naživo na loňském ročníku Colours of Ostrava. Ke zmiňovaným jménům přibude další. V neděli 27. dubna zahraje v Lucerna Music Baru mladá islandská formace Árstídir.

Výjimečný  koncert Arstidir se uskuteční 27. dubna v LMB Výjimečný koncert Arstidir se uskuteční 27. dubna v LMB Zdroj: facebook.com

Malý severský ostrov o rozloze srovnatelné s Maďarskem a pouhými 320 tisíci obyvateli by mohl zbytku světa posloužit jako vzor toho, jakým způsobem nakládat s kulturním bohatstvím své země. Momentálně se, díky tamější ministryni kultury, islandská kultura podílí na růstu domácího hospodářství obratem miliardy eur ročně, což z ní činí druhé nejsilnější odvětví hospodářství. Islandská kulturní revoluce stojí výrazným způsobem na tamní hudební scéně, která svou rozmanitostí a originalitou, láká hudební nadšence nejen z Evropy. K dobrému jménu islandské hudby přispěla již v devadesátých letech Björk a v roce 2012 tak hrálo v zahraničí 43 islandských kapel. Na tak malou zemi nevídané číslo.

 


Jednou z kapel, která islandské hudbě dělá skvělé jméno, je i skupina Árstídir. Árstídir je akustická vokální hudební skupina, původem z Rejkjavíku a fungující již šestým rokem. Ve svých skladbách propojuje témata přírody, hledání, rozervanosti i tísně. Její členové zpívají, hrají na smyčcové nástroje a kytary. Výsledkem je neobyčejně široké spektrum tónů a zvuků umocňovaných výjimečným rozsahem a barvou šesti mužských hlasů.

Slovy organizátorů: „Během svých častých turné kapela prokázala, že není nutné rozumět neuchopitelné islandštině nebo znát tradice tohoto národa, aby posluchači na závěr koncertu stáli a tleskali se slzami v očích ve vyprodaných hledištích po celé Evropě. Důkazem může být jejich úchvatný koncert na festivalu Colours of Ostrava, kterému ve stoje aplaudoval po střechu zaplněný Gong.“

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

Skupina má před pražským koncertem, který se uskuteční v neděli 27. dubna, naplánovanou zastávku ještě v Karlových Varech a po Lucerna Music Baru navštíví také Broumov a Vernérovice. Vstupenky v předprodeji pořídíte nejlevněji bez poplatku na pokladně Lucerna Music Baru za 200 korun. Dále také na webu Lucerna Music Baru a v předprodejních sítích Ticketpro, Ticketportal, Eventim a Ticketstream navýšené o poplatek prodejce. Cena na místě činí 250 korun.

 

Další informace

Napsal(a):

Zanechat komentář