23.04.2014 17:00

Respect Festival proběhne opět v parku Ladronka

Po loňském úspěchu se letošní 17. ročník Respect Festivalu uskuteční o víkendu 14. a 15. června znovu v pražském parku Ladronka. A jak se festival blíží, ohlašuje první účinkující.

Největší česká přehlídka světové world music Respect Festival má před sebou již 17. ročník a fanoušci se mohou těšit na velmi zajímavé kapely, které Česko navštíví úplně poprvé. Svou účast už potvrdili jak londýnští Yiddish Twist Orchestra, tak Pekko Käppi z Finska a další kapely, na které se můžeme těšit při doprovodném programu. Tyto samostatné koncerty proběhnou v Paláci Akropolis.

V parku Ladronka v sobotu 14. června vystoupí karibsko-židovská skupina Yiddish Twist Orchestra, která přijede z Velké Británie. Kapela letos na jaře vydává své první album a tvoří ji londýnská hudební elita, Ben Mandelson, zpěvák Natty Bo (ze skupiny Salsa Celtica) a dechaři, spoluhráči Erica Claptona a Eltona Johna. Kapela se tak řadí mezi all-star-bandy.

 

{youtube}0lC8A0P4y00{/youtube}

 

Jejich hudba pochází z dob ještě dávno před Beatles, kdy se v londýnských imigrantských čtvrtích mísila židovská muzika s rytmy z Jamajky, Latinské Ameriky a raným rock'n'rollem. Tahle směs dala vzniknout dnes již zapomenuté fúzi shvitz, kterou pravděpodobně později proslavili Američané jako známý twist. Yiddish Twist Orchestra s sebou na české pódium přiváží rock'n'roll 50. let se směsí živých karibsko-židovských rytmů.

Podívejte se také: Islandští mágové Árstídir vystoupí v Lucerna Music Baru

V sobotu vystoupí také finský skladatel a zpěvák Pekko Käppi a postará se o poněkud ponurejší koncert. Temný severský neo-folk doprovází tento hudebník na starý finský nástroj jouhikko, což je napůl lyra a napůl housle. Církví byl v minulosti považován za ďáblův nástroj a hromadně jej pálili. Ale nezbavili se ho zcela. Pekko Käppi si tento archaický nástroj, stejně jako svoji elektrickou kytaru, zdobí ještě pirátskou lebkou a hnáty. Hudebník získal za svou muziku už několik ocenění - první album bylo nominováno na finskou Ethno-grammy a druhé se stalo folkovým albem roku. Elektrický neo-folk Pekka Käppiho vypráví temné příběhy o katech, šibenici a satanovi.

Kromě unikátních kapel nabídne Respect Festival svůj areál, jako vždy také umění, a stane se částečně i galerií. K výtvarné výzdobě přispějí studenti DAMU, Američan Michael Delia nebo Marianna Stránská. A bohatý bude i program pro rodiny s dětmi. Doufat můžeme jen v to, že vyjde stejně krásné počasí jako minulý rok.

Vstupenky na Respect Festival, který do Česka jako první přilákal romskou balkánskou hudbu nebo saharské pouštní blues, můžete kupovat na stránkách pořadatele nebo v sítích Tickepro. Do 1. května je zvýhodněné vstupné. Dvoudenní vstupenka tak stojí 470 korun a jednodenní 400 korun. Od 2. května stojí lístek na jeden den 470 korun a dvoudenní 570 korun. Na místě budou lístky cca o stokorunu dražší.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.