02.12.2013 7:00

Romská dechovka Fanfare Ciocarlia vystoupí v Praze

Rumunská romská kapela Fanfare Ciocarlia zahraje 27. ledna v Lucerna Music Baru a přiveze s sebou živou balkánskou dechovku.

O muzikantech kapely Fanfare Ciocarlia by se mohlo říci, že hudbou doslova žijí. Společně hrají už od dětství a hrají jednoduše proto, že pro ně nic jiného než hudba není. Zajímaví jsou nejen tím, že jsou považováni za vůbec nejrychlejší dechovku, ale také, že jako muzikanti neznají noty. Hudbu odposlouchávají a pak si skladby upravují podle svého. Hodně je inspiruje například také indická nebo turecká hudba.

 

Pocházejí z malé izolované vesnice Zece Prăjini, která leží v severovýchodní části Rumunska. Nejprve vystupovali jen ve své zemi, hráli především na svatbách, ale časem se chtěli dostat i do světa. Z toho důvodu se v roce 1996 pojmenovali Fanfare Ciocarlia, přičemž první slovo znamená francouzsky dechovka a druhé rumunsky skřivánek, a začali hrát oficiálně jako kapela. Skutečně se jim s jejich hudbou podařilo proniknout. Koncertovali už v mnohých světových městech a v roce 2006 získali žánrové ocenění BBC World Music Award.

Přečtěte si také: Goran Bregovic v Kongresovém centru naplnil očekávání výjimečné show

Dechovka Fanfare Ciocarlia se svým východním temperamentem, tempem i rytmem velice liší od středoevropské, na kterou jsme zvyklí. Svou hudbou chtějí především rozdávat radost, a to se jim bezpochyby energičností a veselostí jejich písní daří. Kdo si chce kapelu poslechnout naživo v pondělí 27. ledna 2014 v prostorách Lucerna Music Baru, může si zakoupit už nyní vstupenky v předprodeji za 350 korun. Na místě pak mohou být lístky o něco dražší.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.