čtvrtek, 26 únor 2015 13:00

The Reverend Peyton's Big Damn Band a jejich country-blues v Praze

Napsal(a)
Big Damn Band Big Damn Band Zdroj: bigdamnband.com

Spojení žánrů blues a country je ve Spojených státech vcelku běžné a ozvláštňuje obě scény o pozoruhodné hudební kousky. U nás se country-blues přeci jen tolik prostoru nedostává. Ovšem nyní bude jedinečná šance slyšet živě kapelu The Reverend Peyton's Big Damn Band, která je příkladem právě takového spojení.

Kapelu The Reverend Peyton's Big Damn Band, která je také známa i pod zkráceným názvem Big Damn Band, tvoří tři členové. Josh „Reverend“ J. Peyton se narodil v roce 1981 v Indianě, o dva roky později se narodil i jeho bratr Jayme. Velký vliv na dospívající kluky měl jejich otec, který si přivydělával nejrůznějšími pracemi, ale také nahrál kolekci bluesových skladeb. Ve dvanácti letech Reverend dostal svou první kytaru a jeho bratr brzy nato začal hrát na bicí.

Po nějakém čase založili ještě s baskytaristou kapelu Drive-Thru, se kterou hrávali na nejrůznějších party. Reverend byl inspirován mnoha bluesovými hudebníky, jmenujme Jimiho Hendrixe, Boba Dylana nebo Muddyho Waterse, ale později objevil krásu předválečného country-blues a chtěl se naučit techniku finger-picking, aby zněl stejně jako Charlie Patton.

Na střední škole začal Reverend trpět velkou bolestí v rukou po jednom z vystoupení. Diagnóza lékařů pro hru na kytaru nebyla příznivá, a tak na rok skončil s hudbou úplně a našel si práci na recepci hotelu. Během této doby se hře na kytaru nemohl věnovat, ale přesto trávil hodiny denně imaginárním hraním. Poté však podstoupil operaci a díky ní se mohl k hudbě vrátit naplno.

 


Když zakrátko potkal Breezy Peyton hrající na valchu, začali spolu skládat písně a založili kapelu The Reverend Peyton's Big Damn Band. Jayme Payton obstarával do roku 2007 v kapele post bubeníka. Cestovali; aby mohli hrát na nejrůznějších festivalech a v klubech, odmítli smlouvu s bluesovou nahrávací společností, protože na koncertech byli schopni sami prodat více desek svého debutu The Pork'n'Beans Collection. V roce 2003 se Breezy a Reverend vzali.

Současným bubeníkem je Ben „Bird Dog“ Bussell, který doplňuje trojlístek členů. Každoročně kapela odehraje okolo 250 koncertů na nejrůznějších festivalech v Evropě a Spojených státech. Na svá alba nahrávají vlastní materiál doplněný o klasické bluesové nebo gospelové skladby, nahráli však v roce 2011 i album Peyton to Patton, na kterém vzdávají holt Charliemu Pattonovi. Čerstvou novinkou, která vyšla v úterý 17. února, je deska So Delicious a již v lednu vydali z této desky videoklip k singlu Raise A Little Hell.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

Kapela The Reverend Peyton's Big Damn Band se představí českému publiku v rámci koncertní série Prague International Bluenight s číslem 112 v sobotu 16. května od 20 hodin v Paláci Akropolis. Lístky jsou již nyní k dostání v předprodejních sítích za jednotnou cenu 390 korun.

Přehled

 • Název akce: The Reverend Peyton's Big Damn Band
 • Datum: sobota, 16 květen 2015
 • Místo: Palác Akropolis Praha
 • Cena: 390 Kč

Další články

 • Struny podzimu přinesly výjimečné hudební zážitky Struny podzimu přinesly výjimečné hudební zážitky

  Mezinárodní hudební festival Struny podzimu 2019 je minulostí. Ve středu jej zakončil koncert hip-hopových legend De La Soul. Dramaturgie letošního ročníku doslova naplnila neoficiální podtitul „od Bacha po hip-hop". Bachovy suity totiž zazněly v podání violoncellisty Jiřího Bárty jen pár dní před hip-hopovou party v režii De La Soul. Jak široké hudební spektrum se mezi těmito póly rozprostírá, dokumentovalo dalších osm hudebních večerů, během nichž se publiku představili jazzmani Charles Lloyd, Fred Hersch, Lionel Loueke a Luboš Soukoup, soulová zpěvačka Laura Mvula, soudobou hudbu reprezentující JACK Quartet, Michael Gordon společně s Mantra Percussion a osobnost domácí hudební scény, písničkář Jiří Suchý.

 • Blues Alive završil koncert Kennyho Neala s jeho bratry Blues Alive završil koncert Kennyho Neala s jeho bratry

  Bluesová plejáda v Šumperku dospěla. K poslechu bylo poslední den mnohé, repertoáry interpretů byly stejně pestré jako jejich vlastní životní osudy, o nichž nejen blues tak rádo vypráví.

 • 24. Mezinárodní festival jazzového piana nabídne přehlídku hráčské originality 24. Mezinárodní festival jazzového piana nabídne přehlídku hráčské originality

  Program již 24. ročníku MFJP je tradičně pestrý. Královské klavírní disciplíně bude věnováno osm různorodých sólových recitálů špičkových hudebníků tří kontinentů, které proběhnou během čtyř pražských večerů v termínech od 25. listopadu do 18. prosince. Těšit se můžeme na umělce jako Sunna Gunnlaugs, Andreas Ulvo, Greg Burk či Chris Gall. Že i letošní MFJP bude mimořádný, naznačil ostatně už jarní prolog festivalu v režii Larryho Willise. Po setkání s legendou jsou na řadě koncerty talentů na vrcholu sil.

 • Blues Alive v H-Clubu: Pod střechou melodií Blues Alive v H-Clubu: Pod střechou melodií

  K pátečnímu, druhému a zároveň prostřednímu dni festivalové přehlídky Blues Alive v jesenickém podhůří neodmyslitelně patří i odpoledne strávené v podkroví šumperského H-Clubu. Zdejší prostor s výhledem na koleje místního nádraží tradičně hostí interprety komornějšího projevu, lakájícího k nabytí sil před hlavním programem. Letos střešní trámoví rezonovalo silněji, než tomu bývá zvykem. Oba účinkující totiž disponovali energií, která se netajila ambicí posluchačovu pohodu narušit.

Další podobné články

var sklikData = { elm: "sklikReklama_57358", zoneId: 57358, w: 728, h: 90 };