ZZ Top v létě rozpálí Pardubice

Dlouhé vousy, černé brýle, stylové širáky a dlouhé pracovní kabáty bezpochyby neodmyslitelně patří k image kapely ZZ Top. Své blues-rockové melodické vypalovačky přivezou po čtyřech letech opět do Čech.

ZZ Top ZZ Top Foto : Eva Makovská, MusicWeb.cz

Tři svérázní sympaťáci ZZ Top to spolu táhnou již od roku 1970, kdy spolu prvně jamovali baskytarista a zpěvák Dusty Hill, kytarista a zpěvák Billy Gibbons a bubeník Frank Beard. Ještě téhož roku vydali první elpíčko ve stylu jižanského rocku, blues a boogie. Neúnavně koncertovali v celém Texasu a povodí Mississipi, skládali další songy, vydávali další desky. Několikrát projeli celou Ameriku jako předskokani kapelám Humble Pie, Ten Years After, Mott The Hoople, Janis Joplin, Alice Cooper i Rolling Stones.

Jejich třetího alba Tres Hombres (1973) a čtvrtého Fandango (1974) se prodalo přes milión kusů. Sláva a zájem o tuto kapelu přesáhl hranice Ameriky v roce 1976. ZZ Top vyjeli na rok a půl dlouhé turné, kdy se mimo Ameriku vydali i do Evropy, Austrálie a Japonska. Fanoušci jistě nezapomenou na originální podívanou, při které na pódiu nechyběly krávy, bizon, chřestýši, kaktusy a tuny písku.

Díky tehdy mladé hudební stanici MTV se do povědomí posluchačů vnesl jejich dnes již legendární videoklip s rudým Ford kupéčkem z roku 1933, plným dlouhonohých, lehce oděných koček a muzikantů - pohodářů s dlouhatánskými vousy. Vlastně většina jejich textů se točila kolem lehkých holek, auťáků, chlastu a rock'n'rollu.

 

 

Průlomovým pak pro ně byl rok 1983 díky desce Eliminator. Jeho prodej přesáhl hranici 10 milionů prodaných kusů a v americké TOP 20 vydržel déle než rok. Další desky, další videoklipy, další vyprodané koncertní haly. Zahráli si také ve filmu Back To The Future III (Návrat do budoucnosti - pozn. red.). Během tohoto komerčně velice úspěšného období se však ZZ Top zřetelně odklonili od svých bluesových kořenů. K nim se pak začali vracet až počátkem 90. let.

Na albu Antena (1993) už opět můžeme slyšet jejich původní syrový zvuk. Ke svým třicetinám posluchačům nadělii desku s názvem XXX a až za dlouhé čtyři roky vydali donedávna poslední album Mezcalero s písněmi okořeněnými mexickým stylem.

V čechách jsme ZZ Top mohli vidět již několikrát, naposledy v roce 2009 v holešovické Tip Sport areně. V rámci La Futura Tour 2013 u nás zahrají pouze v Pardubicích, vstupenky jsou již v prodeji v síti Ticketpro. 

Další informace

  • Název akce: ZZ Top La Futura Tour
  • Datum: pondělí, 08 červenec 2013
  • Místo: ČEZ Arena Pardubice
  • Cena: 590 - 1090 Kč
Napsal(a):

Zanechat komentář

?>