Bluesman John Mayall se po roce vrací do Prahy

Na podzim se v Praze znovu objeví anglická bluesová legenda, John Mayall. Muzikant, který hrál s věhlasnou kapelou The Bluesbreakers a proslavil se řadou bluesových písní, navštěvuje Českou republiku pravidelně.

John Mayall John Mayall Zdroj: archiv interpreta

John Mayall se měl původně stát grafickým designérem. Studoval výtvarné umění, kterému se chtěl věnovat i v budoucnu. Velkým koníčkem pro něj však byla odjakživa hudba. Hrál na mnoho hudebních nástrojů. Rozhodl se pokračovat v umění, ale zvolil hudbu.

Hudbě se začal profesionálně věnovat ve třiceti letech, založil i vystřídal mnoho kapel, ale úspěch zažil až s vytvořením kapely John Mayall´s Bluesbreakers, která vznikla v roce 1963. Tato kapela se stala průkopnickou ve svém žánru a pod jejím jménem si zahrálo okolo stovky hudebníků včetně Erica Claptona či Jacka Bruce, tedy fenomenálních muzikantů z věhlasné blues-rockové kapely Cream. Na konci šedesátých let kapela Bluesbreakers přerušila na patnáct let hraní kvůli Mayallově léčbě alkoholismu.

 

 

Mnozí považují Mayalla za britského krále blues, čemuž nasvědčuje pěkná řádka alb, která během své dlouhé kariéry vydal. Stejně tak ho mnozí považují za velkého učitele a hledače nových hudebních talentů. Ve svých skladbách se John drží klasických, dřevních bluesových postupů, které obohacuje o vlastní pojetí. Přináší tak do amerického žánru evropský vzduch a jeho skladby dodnes čiší originalitou a aktuálností v písňových textech. Dnes osmasedmdesátiletý muzikant napsal spoustu autorských skladeb inspirovaných rockem a blues. Mezi nejznámější počiny se zařadily i skladby Crawling Up a Hill, It´s Over, Room to Move, California nebo Television Eye.

Muzikantova kariéra zahrnuje již pět desítek let, během nichž vydal neuvěřitelných padesát sedm alb. Také si zahrál s mnoha známými osobnostmi, jmenovitě s Johnem Lee Hookerem, Sonny Boy Williamsonem nebo Billy Gibbonsem. K jeho uměleckému projevu patří také hra na harmoniku a klávesy.

John Mayall přiveze britské blues, tentokrát bez podpory mississippského

Poslední Mayallovou studiovou nahrávkou je album Tough z roku 2009. V letošním roce se na jeho konto připsala i deska Big Man Blues, která obsahuje dosud nevydaný materiál z osmdesátých let. Minulý rok v červenci odehrál John Mayall s The Bluesbreakers koncert v pražském Kongresovém centru, kde vystoupil společně s americkým bluesovým velikánem B. B. Kingem. Při vystoupení předvedl své známé skladby, zahrál na harmoniku a předvedl, že hlasivky mu stále slouží.

Pro fanoušky, kteří budou chtít mistra blues vidět živě, se stává možností úterý 13. listopadu, kdy vystoupí v prostorách pražského Divadla Archa od 20 hodin večer. Vstupné je jednotné a činí 770 korun.

Další informace

Napsal(a):

Zanechat komentář