Habib Koité a Eric Bibb se letos v Česku objeví již potřetí

V České republice letos v listopadu vystoupí duo - Newyorčan Eric Bibb a rodák z Mali Habib Koité. V jejich společné tvorbě můžeme sledovat kořeny africké hudby, které se dostaly z rodného kontinentu přes oceán do Ameriky.

Habib Koité Habib Koité Zdroj: habibkoite.com

Habib Koité pochází z rodiny malijských griotů, z rodu kronikářů a hudebníků. Dnes patří mezi nejuznávanější západoafrické hudebníky a do rodné země se během roku navrací pouze na pár měsíců. Díky velkému talentu pro hru na kytaru je přezdíván Eric Clapton z Mali. Ve své hudbě stírá všechny ustanovené hranice mezi kulturami, a dokáže tak čerpat z afrických zdrojů, které propojuje například s rockem. Velmi důležitým faktorem pro tohoto pozoruhodného muzikanta se stává bluesový náboj, čímž dokazuje, že blues se nezrodilo v okolí řeky Mississippi, ale jeho kořeny sahají mnohem dále.

Dnes čtyřiapadesátiletý Koité si zakládá na akustickém provedení skladeb a skládá nejen v angličtině, ale i ve francouzštině a jazyce bambara. Skládá hudbu vycházející z malijské tradice, ale striktně se ji nesnaží přejímat. Hudbu pojímá po svém, zapracovává do ní mnoho dalších, nejen afrických stylů. Do dneška natočil Habib se svou skupinou Bamada pět studiových alb, z čehož poslední Afriki vyšlo v roce 2007.

Leon Bibb zářil na scéně v šedesátých letech jako folkový zpěvák. Jeho syn Eric Bibb, žijící ve finských Helsinkách, pokračuje v hudební kariéře stejně jako otec. Již v dětství se setkal s Bobem Dylanem nebo s folkovým zpěvákem Petem Seegerem. Nyní se do Spojených států vrací natáčet desky, ale bydlištěm mu již zůstává sever Evropy. V jeho hudbě jsou slyšet jasné kořeny americké hudby: blues, gospel i folk. Eric je však stále věrný akustickým aranžím. Spolupracoval také s bluesmany Johnem Mayallem i Robertem Crayem, ale inspiraci hledá hlavně v Africe.

 

 

Letos vydal album s názvem Deeper in the Well odkazující k delta blues doplněné o country prvky. V září si pro fanoušky připravil desku ze spolupráce s Habibem Koitém – Brothers in Bamako.

Své blues již letos v létě českému publiku představili, a to na Folkových prázdninách v Náměšti nad Oslavou. Posluchači, kteří je v červenci neměli možnost slyšet, však mají nyní další dvě příležitosti. V sobotu 17. listopadu vystoupí na šumperském festivalu Blues Alive. O den dříve, tedy v pátek 16. listopadu, se duo představí také pražskému publiku v Paláci Akropolis od půl osmé večer. Vstupenky mají jednotnou cenu 485 korun v předprodejních sítích, mezi 450 a 480 korunami se lístky pohybují v předprodeji přímo v Paláci Akropolis. 

Další informace

Napsal(a):

Zanechat komentář